Dohlíželi na ně komisaři a rozhodčí jednotlivých složek, šlo totiž o cvičení. My jsme byli přímo mezi nimi.

Nebylo to ledajaké cvičení. Na místě zasahovaly desítky lidí – několik hasičských posádek, sedm sanitek, řada policistů, později záchranáři postavili pod mostem nafukovací stan pro ošetření zraněných. Na celé dopoledne byla kvůli cvičení zavřená část rychlostní silnice.

Němec, utržená ruka, kyselina…

Posuďte sami, co bylo pro záchranáře na místě připravené. Celkem to byly tři vážné a trochu rozdílné situace:

1.) Do avie převážející tisícilitrové barely s kyselinou chlorovodíkovou narazilo auto s německou poznávací značkou. Řidič tedy neuměl česky. Jeden z barelů z korby spadl a nebezpečná látka začala vytékat ven. Řidič avie byl poleptaný, řidiči osobního auta se špatně dýchalo. Hasiči tu museli zasahovat v maskách a protichemických skafandrech.

2.) Kousek za touto nehodou nedobrzdilo včas osobní auto, které z boku vrazilo do malé dodávky plné lidí a zaklínilo je tam. Uvnitř obou automobilů bylo několik vážně zraněných lidí – jeden z nich dokonce přišel o ruku. Hasiči museli všechny rychle ale opatrně vyprostit, pak už se jich ujali zdravotníci.

3.) U svodidel se převrátil na bok kombík s posádkou, která se také nemohla dostat ven. Zezadu do nich navíc narazil řidiči na skútru – toho náraz vymrštil několik metrů od stroje a zřejmě při dopadu na svodidla se mu oddělila hlava od trupu. Obě části mrtvého těla už mohli hasiči pouze přikrýt dekou.

Figuranti sténali, zdravotníci si je dělili podle barev

A cvičení to bylo se vším všudy. Figuranti uvnitř aut byly perfektně namaskovaní, celou dobu navíc svá zranění věrně předstírali – křičeli, sténali, škubali sebou…

Na místo nehody dokonce jako první dorazilo několik civilistů, posádky dalších aut. Ty museli policisté z místa rychle vykázat, už kvůli unikající kyselině. Zároveň se pokoušeli identifikovat všechny účastníky nehody, ať už vážně nebo lehce zraněné. Na závěr dokonce přijeli policejní vyšetřovatelé, aby zajistili důkazní stopy pro další šetření nehod.

Zdravotníci si zraněné označovali podle závažnosti na akutní červené, vážnější žluté a jen mírně zraněné zelené. Ty první sanitky odvážely hned, další ošetřovali zdravotníci na místě. Později dorazilo vozidlo s nafukovacím ošetřovacím stanem, do něhož zraněné s pomocí hasičů přenesli. Pro lehce zraněné byl připravený evakuační autobus.

Cvičení začalo krátce po deváté hodině, skončilo až okolo poledne.