Praktický zubní lékař


Lidé, kteří nejsou z nějakého důvodu zaregistrováni a potřebují se u nějakého zubního lékaře objednat, narazí často na odpověď zdravotních sester, že nové pacienty nepříjímají, protože mají plno. Přesto, pokud se jedná o rodinného příslušníka pacienta, vezme si ho často lékař i přes přeplněnou kartotéku do své péče.


Podle nedávného sdělení předsedkyně oblastní stomatologické komory Martiny Feilové je v okrese Chomutov jen deset lékařů, kteří nové pacienty ještě přijímají. Z toho v Chomutově jsou jen čtyři. V současné době se připravuje otevření nové zubní ordinace ve Vejprtech. Jiná možnost, jak si najít zubního lékaře je poohlédnout se v jiných okresech a krajích. Česká stomatologická komora uveřejňuje na svých internetových stránkách seznamy měst, ve kterých jsou stomatologové ochotni zaregistrovat nové pacienty.


Zubní rentgen je jen jeden


Pro celý okres slouží pouze jeden digitální rentgen pro stomatologické účely. Je umístěn v budově zubního zařízení v Heydukově ulici v Chomutově a mohou ho využívat stomatologové pro své pacienty i z jiných krajů. Na snímek z moderního „Orthopantomographu“ čeká průměrně 70 až 100 pacientů za den. Snímek jednotlivých zubů, boční projekce hlavy nebo čelistních kloubů trvá jen několik sekund a pokud je pacient pojištěn, platí mu jeho využití pojišťovna.


Rovnátka frčí


Oddělení ortodoncie, tedy místa, kde se srovnává chrup, jsou v Chomutově tři a v Kadani jedno. „V počtu zařízení ortodoncie si jako okres nevedeme vůbec špatně nejen v porovnání s jinými okresy a kraji, ale i v celorepublikovém průměru. Například v Ostravě byly čekací lhůty až rok a půl nežli se pacient na ortodencii dostal,“ říká specialistka na ortodencii MUDr. Petra Pailová, kterou v ordinaci v Chomutově navštíví denně v průměru 45 pacientů.


Zubní hygienistce přibývají klienti


„Současné trendy ve stomatologii směřují k tomu, aby lidé sami více dbali na prevenci hygieny ústní dutiny a nenechávali věci dojít do krajních mezí, kdy potom nutně potřebují lékařské ošetření a ordinace jsou plné předem objednaných pacientů. Dnes je ve stomatologii opravdu bohatá osvěta a množství dostupných speciálních prostředků k tomu, aby lidé o své zdraví víc pečovali,“ sdělila zubní hygienistka Dita Krajánková.