„Případ byl odložen a šetření zastaveno, protože ani v jednom bodě nebyl spáchán žádný trestný čin,“ potvrdil v pondělí Chomutovskému deníku mluvčí chomutovské policie Petr Procházka. Policisté nebudou žádné podezření předávat jiným orgánům ani jako přestupek.

Nynější ředitelka zoo Iveta Rabasová, která trestní oznámení podávala, se proti rozhodnutí policie ještě může odvolat. „Mám dovolenou, ale o rozhodnutí policie vím. Právník se tím už zabývá,“ reagovala v pondělí. V případě odvolání by se spisu chopil státní zástupce, který by prošetřil postup vyšetřovatelů – zda vyslechli všechny svědky, jestli sehnali všechny důkazy a podobně.

Bývalý ředitel Přemysl Rabas přiznal, že je to pro něj zadostiučinění, zároveň ale dodal, že nic jiného ani nečekal. „Proto jsem také na zastupitelstvu hlasoval pro to, aby ředitelka trestní oznámení podala. Byla to jediná cesta, jak všechny ty lži ze strany primátorky vyvrátit,“ vrátil se Rabas k největší kauze loňského roku.

Loni v dubnu vedení města nejprve Rabase odvolalo z funkce ředitele zooparku a poté do organizace poslalo kontrolu. Ta našla řadu pochybení, z nichž městem najatý právník některé označil za trestné činy. Se svými závěry vystoupil také na zastupitelstvu, které nakonec odhlasovalo, že ředitelka má podat trestní oznámení kvůli porušování povinnosti při správě cizího majetku. Přestože bylo podáno na neznámého pachatele, nepřímo bylo namířeno právě na Rabase, který tehdy zoopark vedl. Vedení magistrátu tehdy výsledky kontroly prezentovalo jako jeden z důvodů, proč byl ředitel odvolán (více se dočtete v souvisejících článcích na obrazovce vpravo).

Trestní oznámení mířilo proti pěti kauzám, u kterých mělo vedení města pocit, že vznikla nějaká škoda. Mělo jít o předražený výběh pro bobry a vydry, „nadvakrát“ zaplacený personální audit, využívání služebního bytu fotografem zooparku, „podezřelé“ účtování zahraničních cest a nepořádek v knihách jízd. Nic z toho ale policie nepotvrdila.

Odvolání ředitele zooparku, který je zároveň poslanec za Stranu zelených, rozpoutalo vloni v Chomutově velkou kauzu, která měla dosah až do celostátní politiky. Za Rabase orodoval i tehdejší vicepremiér Bursík, na Řápkovou zase tlačil premiér Topolánek. Strana zelených tehdy v Chomutově vystoupila z koalice s ODS. Od té doby také primátorka Chomutova nemůže Rabasovi a Zeleným vůbec přijít na jméno. A je to vzájemné.