Tahanice o povolení k akci se vedly zhruba týden. Sdružení Rada Romů, které akci pořádalo, oznámilo akci na radnici a chomutovskému zooparku.

Z radnice přišla odpověď, že oznámení je v rozporu se zákonem o shromažďování a že je potřeba souhlas majitele pozemku, v tomto případě tedy zooparku. Na dotaz Deníku přišla v pondělí odpověď z kanceláře primátorky, že povolování shromáždění není v kompetenci města a to se k tomu nebude vyjadřovat.

Ředitelka zooparku setkání nepovolila. „Od začátku jsem říkala, že zoopark bude apolitický. Akce byla jednostranně zaměřená,“ řekla Deníku Iveta Rabasová, která akci považovala za politickou. Přes její nesouhlas se ale setkání uskutečnilo (Video a fotogalerii najdete tady).

Ministr Kocáb, pod jehož záštitou se akce konala, za to Rabasovou kritizuje. Říká také, že zákaz podpořili i někteří chomutovští radní. „Před takovým postupem Zooparku a města Chomutova varuji. Zákaz konání piety považuji za velmi nebezpečný pro pověst České republiky,“ řekl Kocáb.

Primátorka Chomutova Ivana Řápková Kocábovo nařeční odmítá. „Je naprostý nesmysl, aby v dnešní době kdokoliv a komukoliv zakazoval kdekoliv mluvit, zvláště pak ministrovi,“ reagovala primátorka Ivana Řápková. Ministr Kocáb si podle ní mohl říci, co chtěl.

Samotné setkání proběhlo v klidu, z politiků byli na místě Zelení, konkrétně Kocáb, poslanec Přemysl Rabas či exministryně Džamila Stehlíková. Žádné projevy nepronášeli, a to ani nepolitické, v tichosti se zúčastnili pietní akce.

Kocáb měl připravenou i nouzovou variantu, jeden pozemek nedaleko smuteční vrby patří nadaci, setkání by se tedy odehrálo tam.

Nakonce vše proběhlo na původním místě v zooparku, podle ministerstva se tak stalo asi po týdenních jednáních. Nicméně zákaz zooparku trval v době konání akce.

Vztahy mezi Chomutovem a Kocábem jsou napjaté, ministr totiž soustavně kritizuje exekuce sociálních dávek, vedení města jej naproti tomu obviňuje z nekompetentnosti.

Kompletní tisková zpráva M. Kocába k oslavě Dne Romů v Chomutově

Kocáb: zastavme vršení křivd, osočování a klišé a začněme spolu normálně žít, to je vzkaz dnešních slavností

V Podkrušnohorském zooparku v Chomutově dnes proběhlo tradiční setkání u „stromu smíření“ s požehnáním římskokatolickým knězem. Bylo součástí pietní oslavy Mezinárodního dne Romů 2009. Setkání se zúčastnili ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb a zástupci ambasády Spojených států amerických, první tajemnice velvyslanectví pro politické záležitosti Martina Strong, druhá tajemnice Lori Johnson a politická specialistka Helena Markusova. Akci pořádají občanská sdružení působící v Chomutově zejména v oblasti kultury a sociální pomoci a terénní práce za podpory Rady vlády pro záležitosti romské komunity a úřadu ministra pro lidská práva a menšiny. Součástí oslav bylo promítnutí pozdravu a přání ministryně zahraničních věcí USA Hillary Clinton českým Romům k jejich největšímu svátku. Ministerská delegace poté zahájila v Pizzerii Rigoletto výstavu o romské historii. Poté se přesunula do Mostu, kde ministr na magistrátu zahájil výstavu Zaniklý svět o tragédii romského holocaustu. V období nacistické diktatury bylo v koncentrácích a táborech smrti vyvražděno devadesát procent Romů a Sintů, kteří žili před válkou na území Československa.

Mezinárodní den Romů je připomenutím vzniku Mezinárodní romské unie (International Romani Union - vznikla 8. dubna 1971 v Londýně). Romové slaví Mezinárodní den Romů každoročně od roku 1990, kdy byl ustanoven na 4. kongresu Mezinárodní romské unie ve Varšavě. V České republice probíhají jeho oslavy od roku 2001. Slavení romského dne může ukázat veřejnosti jiný pohled na Romy, než jak bývají prezentováni. „Ukazuje Romy jako národ s bohatou, ale tragickou historií, tradicemi a kulturou. A to tito lidé, tolikrát neprávem spojovaní výhradně s kriminalitou, nepořádkem a zneužíváním sociální pomoci státu, nyní potřebují,“ řekl v průběhu piety ministr Michael Kocáb.

Jedná s o jedinečný a důležitý svátek pro Romy, který se slaví na celém světě. Lidé se tradičně na Mezinárodní den Romů schází, aby si připomněli různé historické křivdy. Setkání se koná symbolicky u vrby, tedy stromu, který ztělesňuje jaro, Velikonoce a tedy nový a lepší život a smíření. Přestože se akce v klidu konala v minulých čtyřech letech, letos narazila na odpor ředitelky parku paní Rabasové, kterou podpořili také někteří radní města. Organizátorům oznámila, že letos se nesejdou. Proč? Podle ředitelky má totiž akce kvůli účasti ministra politický charakter. Po týdenním složitém vyjednávání proběhlo žehnání na tradičním místě, v prostoru Zooparku a skanzenu. Ministr Michael Kocáb na místě neměl projev a jen se tiše zúčastnil piety. Akce byla zakončena skupinou Čilágos z Náchoda, kteří interpretovali romskou hymnu „Dželem dželem“ (Jdeme, jdeme).

„Před takovým postupem Zooparku a města Chomutova varuji. Situace u nás je nyní pod drobnohledem. Zejména po pádu vlády v době předsednictví a po návštěvě delegace prezidenta Obamy poutá naše země mnohem větší mezinárodní pozornost. Zákaz konání piety považuji za velmi nebezpečný pro pověst České republiky. Eskaluje sociální napětí a vede k hrubnutí společenské debaty“ řekl ministr Kocáb.

Lajla Abbasová, Tisková mluvčí ministra

Reakce primátorky Chomutova Ivany Řápkové v plném znění:

Kocáb si v Chomutově na bobříka mlčení hrát nemusel

Michael Kocáb dorazil do Chomutova. Po dvou měsících, kdy neustále kritizoval exekuce finanční hotovosti po výplatě sociálních dávek a další kroky chomutovské radnice v rámci projektu Záchranný kruh pro slušné lidi, se na chvíli zastavil ve městě, kde jinak odmítal zůstat na týden na zkušené, aby mohl okusit život obyčejných lidí na chomutovských sídlištích.

K výzvě primátorky Ivany Řápkové se nedokázal chlapsky postavit. Místo toho do Chomutova přijel se lží, že mu primátorka zakázala na oslavě Dne Romů mluvit. Asi si chtěl hrát na bobříka mlčení. „Je naprostý nesmysl, aby v dnešní době kdokoliv a komukoliv zakazoval kdekoliv mluvit, zvláště pak ministrovi,“ řekla primátorka Ivana Řápková. Ministr Kocáb si mohl říci, co chtěl. Evidentně mu v Chomutově ale nebylo do řeči. Na otázku novinářů, proč do Chomutova přijede na oslavu, ale bydlet tu na pozvání primátorky nechce, se otočil a beze slova odešel. Evidentně se mu na nepříjemné otázky nechtělo odpovídat. A opětovně ukázal, jak si cení slušných Chomutovanů.

Michael Kocáb nechce poznat život v Chomutově. Místo toho se ohání další smyšlenkou, že v Chodově, kde vyrůstal, se s nepřizpůsobivými setkával a podobné prostředí jako je v Chomutově zná. „Jako začínající učitelka jsem shodou okolností působila v Kocábem zmiňovaném městě Chodově. Jeho tvrzení o zkušenostech s romskou komunitou jsou směšné. On s rodiči bydlel na evangelické faře vedle kostela a parku v zóně, kde tato komunita nebydlela. Nehledě na skutečnost, že chování tehdejších Romů a dnešních je nesrovnatelné. Ani na škole nepřišel s nimi téměř do styku. Navštěvoval nejstarší základní školu, na které jsem působila i já. Jejich počet tu byl opravdu zanedbatelný, takže závažné problémy nemohly vznikat,“ řekla Jiřina Hochová, Kocábova učitelka.

Některé romské rodiny prý odešly do Anglie kvůli akci Záchranný kruh, kterou Kocáb kritizuje. „U těch, kteří odcházejí, by bylo zajímavé vědět proč. Jestliže odcházejí kvůli akci Záchranný kruh, tak nemají určitě své záležitosti v pořádku a bojí se následků,“ říká primátorka. Jejich způsob života se v Anglii příliš nezmění. Potvrzuje to i šokující reportáž britské televize Channel 4 o chování českých Romů v zahraničí, která je k vidění na http://www.youtube.com/watch?v=d1bylX1tVuI. "Dá se předpokládat, že ti, co odcházejí do Anglie, jdou pouze zneužívat tamní sociální systém, naši britští kolegové by si na ně měli dávat pozor," řekla Ivana Řápková. Pokud by se pan Kocáb zastával i těchto lidí, zastával by se zřejmých mafiánů a kriminálníků. Britský systém je v tomto ohledu benevolentnější, protože na takové parazity nebyli zvyklí. „My, jsme na ně ostražití, to se musí v Británii také naučit,“ dodává primátorka.

Tomáš Branda Tiskový mluvčí Statutárního města Chomutova