Vylíhnutí pelikánka kadeřavého, které je prvním mládětem svého druhu v dosavadní historii zooparku, nebylo jednoduché.

„Měl obrácenou polohu, sám by se ven nedostal. Musel jsem ho vyloupnout,“ popisuje strasti při klubání z vejce ošetřovatel Petr Hora.
Podle Hory by se mládě pod matkou nevylíhlo. Vrátit ho do hnízda později není možné, pelikánice by ho nepřijala. Mládě tak bude odchováno uměle.


Kromě vzácnějšího pelikána kadeřavého se v zoo narodili i jeho jmenovci, ale s druhovým jménem bílý. Jedno pelikáně je rovněž odchováváno uměle, další dvě jsou u mámy v hnízdě. Přirozený odchov pelikánů bílých se v zooparku podařil naposledy před dvaceti lety. Podle ředitelky Podkrušnohorského zooparku Ivety Rabasové je prioritou odchov přirozenou cestou.


Mláďata zatím jako ptáci příliš nevypadají, jsou totiž bez peří. Plné opeření získají už za tři měsíce. „To už mají velikost dospělého pelikána. Peří mají, ale má jinou barvu,“ vysvětlil Hora. Zatímco dospělí jsou stříbrní, mláďata hnědá.


Už od malička jsou ptáčata krmena rybami. „Je to výhradně rybožravý druh, od prvního okamžiku až do konce života nic jiného nejedí,“ říká ošetřovatel. Návštěvníci mláďata možná spatří už tuto sobotu, u příležitosti Dne Země.


V ten samý den chce ředitelka zooparku Rabasová zveřejnit další „obrovský chovatelský úspěch“. O co jde, ale nechtěla ani naznačit. Kromě pelikánů se mezi chovatelský úspěch řadí i narození mladého takina indického.


O tom, zda nové pelikání přírůstky zůstanou v Chomutově, ještě není rozhodnuto. Podle ředitelky se někteří postěhují výměnou do jiných zahrad, někteří zůstanou. „Je to na zvážení zoologů,“ podotýká.