Zastupitelé ve svém usnesení Rabasové „doporučili podat trestní oznámení v souladu s výsledky kontroly“. Problém je, že kontrola ukázala na řadu pochybení, ovšem nikoli na konkrétního viníka. Na toho neukázal ani najatý právník, kterého vedení města na zastupitelstvo pozvalo. Podle něj je ve dvou případech možné, že došlo ke spáchání trestného činu – při pronajímání bytu ve správní budově zooparku a při placení za jakýsi personální audit. Jak ale sám přiznal, jediné, z čeho při svých závěrech vycházel, byly právě výsledky kontroly.


Přesto, že jeho jméno přímo nepadlo, všichni věděli, že je řeč o bývalém řediteli a zastupiteli Přemyslu Rabasovi. Ten se hájil v emotivní řeči, ve které se neubránil politickým narážkám, ale také věcně dokázal některá nařčení vyvrátit, včetně obou nejzávažnějších. Některé chyby připsal Rabas na vrub svému někdejšímu zástupci Romanu Smetanovi. Paradoxně to byl právě Smetana, který při kontrole plnil funkci ředitele zooparku a měl tak předkládat úředníkům veškeré dokumenty.


Prezentace kontroly i Rabasova obhajoba zabrala hodinu a půl, stejně dlouhou dobu se politici dohadovali – částečně věcně, nezřídka šlo ale o osočování, ironické poznámky či opakování známých věcí. Po více než tříhodinové debatě zastupitelé jednání přerušili a hlasovali až po přestávce. Návrh ohledně trestního oznámení podal Martin Klouda (ČSSD) za dozorčí řadu zooparku. Hlasovali pro něj takřka všichni zastupitelé, včetně samotného Rabase. Komunisté nehlasovali vůbec.

Jiří Binter (ODS) pak dokonce navrhl odvolat Rabase ještě z dozorčí rady MÚSS a k němu se připojila Marie Štáfková (ČSSD) s návrhem na poslancovo odvolání z dozorčí rady SKZ. To ale nakonec zastupitelé o jediný hlas neschválili. Proti totiž byli i čtyři zastupitelé za ČSSD – ti se zdrželi hlasování, když měl být tento bod dodatečně zařazen do programu.


Zasedání zastupitelstva včera skončilo až ve večerních hodinách. Podrobnosti o odhalených chybách a Rabasově obhajobě přineseme na webu během úterka, včetně videozáznamu ze zasedání.