HLASUJTE V ANKETĚ NA HLAVNÍ STRÁNCE CHOMUTOVSKÉHO DENÍKU
Severskou rybářskou vesnici chtějí postavit v Podkrušnohorském zooparku. Společně s moly a stylovými rybářskými domky do Chomutova pravděpodobně dorazí i mroži a lední medvědi.
Projekt, který Podkrušnohorský zoopark připravuje, nese pracovní název Arktika. Jak toto samotné slovo napovídá, nová image zoo se posune o notných pár kilometrů na sever. Přitom ale nevybočí z oblasti palearktu, na kterou je zoopark zaměřený.
„Pokud se vše podaří, tak návštěvníci by v budoucnu mohli u nás vidět přístavní mola, rybářské domky, výběhy s mroži, ledními medvědy, soby a pižmoni. Své zastoupení tu budou mít i severští vodní ptáci,“ vypočítává novinky mluvčí zooparku Martin Pilař.
Úplnou raritou mají být jakési podvodní průhledy, kdy se návštěvníci budou moci skrz skleněnou stěnu podívat na zmíněné plovoucí medvědy či mrože.
Arktika podle Pilaře vyroste v samém srdci zooparku. Dnes tamní výběhy obývají poníci, osli, ovce a kozy.
Projekt si klade za cíl nabídnout návštěvníkům také podrobné informace o chovaných zvířatech, o prostředí, ve kterém žijí a spousty dalšího. K tomuto účelu bude mimo jiné sloužit kino s trojrozměrnou projekcí a několik počítačů s dotykovým displejem.
Prozatímní rozpočet na unikátní projekt, který nemá v České republice obdoby, hovoří o sto milionech korun. Na zpracování projektové dokumentace radní odsouhlasili 600 tisíc korun, které musí ještě schválit chomutovští zastupitelé.
Peníze na výstavbu mají přijít z Evropské unie, potažmo z Operačního programu životního prostředí Ministerstva životního prostředí. Se stavbou by se mohlo začít už v průběhu příštího roku.
 

Poznámka Josefa Duška

Zoopark na půl cesty k Disneylandu?

Lední medvědi, mroži, podvodní průhledy do jejich bazénů, trojrozměrné kino. To všechno by mělo být do budoucnav zooparku. Po větrném mlýnu či plánech na obnovu ahníkovského zámku se už jednomu může zdát, že ředitele zooparku postihla megalomanie. Bude to ještě vůbec to malé zelené srdce Chomutova? To klidné místečko pro sobotní vycházky? Nestává se z poklidné oázy budoucí rušný Disneyland?
 
Přirovnání ke zmíněnému zábavnímu parku není z mé hlavy. Kdysi ho použil tehdejší starosta Alexandr Novák, když slyšel o větrném mlýnu a obnově zámku. Nedávno zazněl stejný příměr z úst dalšího zastupitele, když poprvé zazněl nástin projektu Arktika.
 
Jedna věc je, že mroži, moderní technologice a oáza klidu se nemusí vylučovat. Ale já přidám další otázku – a i kdyby se tu klubal přírodní Disneyland, je to špatně? Já osobně nemám zoopark zafixovaný jako místo pro klidné vycházky, ale jako něco, s čím se můžu chlubit návštěvám. A čím víc budou ohromeni, tím spíš přijedou příště. Pozvou své známé, kamarády. Zůstanou déle. Utratí tu peníze… Nemusím být odborník na turistický ruch, abych si dal dohromady, že to může být pro město prospěšné.
 
Ředitel zooparku dělá, co má. Rozvíjí to, co je mu svěřené. Přehání to? Odbočuje od toho, čemu má zoopark sloužit? Pak je tu přeci zřizovatel – město. Nechť jeho vedení řekne, že chce zachovat zoopark jako malé zelené srdce. Bez medvědů, 3D kina, ale možná i se stagnujícím počtem návštěvníků.