Primátorce se nelíbí zdražení ani fakt, že zoopark o tom neinformoval vedení města, které je zřizovatelem zoo.


„Změna vstupného by měla být projednána se zřizovatelem kvůli případnému dopadu na veřejnost a také proto, že tímto krokem může dojít ke změně výnosů PZOO a tudíž ke změně finančního plánu, který rada města schvaluje jednou za rok,“ argumentuje primátorka ve výzvě, kterou zaslala řediteli Přemyslu Rabasovi a přes tiskového mluvčího i médiím.


Rabas o dopisu zatím ví pouze zprostředkovaně, protože se včera coby poslanec zúčastnil jednání sněmovny. „Rád vedení města vysvětlím, proč jsme ke zdražení přistoupili. Stručně řečeno: Pokud bychom to neudělali, měli bychom na konci roku ztrátu jeden milion korun,“ uvedl včera pro Deník Rabas. Jak také dodal, na přelomu roku na to upozorňoval přímo primátorku.


O zdražení ale opravdu vedení města neinformoval. „Dozvěděli jsme se to až z tisku,“ podivuje se Ivana Řápková, „přitom v pondělí se konalo zastupitelstvo, na kterém pan ředitel coby zastupitel byl také.“

Tomu se Rabas podivuje. „Za deset let se na zastupitelstvu ani jednou neprobíralo, zda se v zooparku zdražovalo. Vždycky jsme o tom rozhodovali jako samostatná organizace,“ řekl. Zřizovací listina také žádnou takovou povinnost řediteli zooparku neukládá.


Přesto si je Rabas podle vlastních slov vědom, že zřizovatelem je město a to bude mít poslední slovo. „Pokud se mi je nepodaří přesvědčit, že je zdražení nutné, tak to odvoláme. A pokud si bude vedení města přát, abychom ho napříště o takových krocích informovali, samozřejmě to uděláme. Stačí jen nastavit pravidla.“


Zatím tak zůstává vstupné do zooparku v ohlášené výši – 85 korun pro dospělé a 50 korun pro děti (před 1. dubnem to bylo 65 u dospělých a 40 korun u dětí). „Pokud se rozhodne, že se vstupné zvyšovat nebude, musíme přeprogramovat pokladny, to by mohlo být tak do pátku,“ dodal Rabas. Jednání by se podle něj mělo konat dnes.

Glosa: Dojemná starost o vstupné

Zdražení vstupného v zooparku se jistě řadě lidí nelíbí. O tom nepochybuji. Ale starost, jakou chomutovská primátorka projevila o to, zda tím občané nedojdou k újmě, je (byť vážně míněná) spíš úsměvná.


V době, kdy lidé ještě těžce skousávají radnicí zpoplatněné parkování v centru města či dražší jízdné v MHD, je takové veřejné podivování se nad zdražením vstupného trochu mimo. Zvlášť uvážím–li, že zatímco na MHD je spousta lidí odkázaná a auto taky někde musíte zaparkovat, před branami zooparku se můžete rozhodnout, zda za to ty peníze dáte či nikoli.


Zajímavá je také podpora argumentů v tiskové zprávě, kterou radnice rozeslala. Zdražení vstupného se tam uvádí v procentech (tedy 40 u dospělých a 25 u dětí). No samozřejmě, protože po větě, že se „primátorka pozastavuje nad výrazným zvýšením“ by se neslušelo napsat, že jde o dvacetikorunu a desetikorunu. A nedá mi to nepřipomenout, že přesně tuto taktiku (tedy používání upravených čísel tak, aby se „hodila do krámu“) vyčítala ODS komunistům před třemi dny na zastupitelstvu.


Druhý argument – tedy že to ředitel zoo vedení města o zvýšení vstupného neřekl – už svoji váhu má. Ale ani tady se nemohu zbavit dojmu, že jde víc o politický tah než o snahu řešit vstupné. Mohu klidně spekulovat: Je to pomsta za kritiku pronájmu Kamencového jezera? Nebo snaha více ovládat ředitele, který si doteď vedl zoopark celkem volně (řekl někdo, že špatně?)? Či snad snaha přesunout pozornost od kritizovaných kroků radnice? A napadají mě další a další otázky.