Výpověď dalo pět lidí, kteří zastávají poměrně důležité funkce v administrativě zooparku. Zoopark by přišel o vedoucího marketingu, projektového manažera, vedoucího propagace, vedoucího ekologické výchovy a tiskového mluvčího.


„Pracovní podmínky, především ty platové, nikdy nebyly, s ohledem na jejich hlubokou podprůměrnost, důvodem pro naše setrvání v zooparku. Naše práce byla vždy motivována a spojena s osobu ředitele, Přemysla Rabase, s jehož vizemi rozvoje zooparku jsme se naprosto ztotožňovali,“ uvádějí zmínění zaměstnanci v dopise, který je adresován radním. V něm žádají vedení města o přehodnocení jejich kroku, kdy ředitele zooparku Rabase odvolali.


Pracovníci jsou ochotni v zooparku zůstat jen za podmínky, že rada vezme zpět své usnesení a Rabas by se mohl vrátit do funkce. Přitom on sám už to označil za nepravděpodobné.

„Přesto nám to nepřijde zbytečné. Stejně jako doufáme, že svůj postoj přehodnotí radní, tak také doufáme, že by potom svůj postoj přehodnotil bývalý ředitel Rabas,“ dodal k tomu mluvčí zooparku Martin Pilař.


Přestože není ohrožena zoologie ani provoz areálu, rozpadlo by se poměrně důležité oddělení pro rozvoj zooparku. Je otázka, jak rychle by za ně nové vedení dokázalo najít náhradu. Není to od zaměstnanců nezodpovědné? „Je to náš postoj, naše vyjádření podpory řediteli Rabasovi a nespokojenosti s rozhodnutím radních. Jejich krok byl pro osud zooparku daleko větší ranou,“ namítá Pilař.


S odvoláním ředitele nesouhlasí drtivá většina pracovníků zooparku, více jak padesát jich podepsalo prohlášení určené pro vedení města. Otevřený dopis s podporou pro odvolaného Rabase přišel také od jezdeckého klubu při zooparku.


Hrozí pozastavení licence?


Ještě vážnější problémy může zooparku přivodit licenční řízení. Podmínkou pro provozování zoologické zahrady a vybírání vstupného je totiž licence, kterou uděluje a obnovuje ministerstvo životního prostředí. „Klauzule u přidělení licence je, že organizace musí mít odborný management vysokoškolského vzdělání,“ vysvětluje předseda Unie českých a slovenských zoologických zahrad Vladimír T. Jiroušek. A v Rabasovi zoopark právě takového člověka ztratí.


„Nechci to nijak předjímat, ale obávám se, že pokud zoopark nebude mít takový odborný management, hrozí až pozastavení licence,“ dodal Jiroušek. Pokud by k tomu opravdu došlo, následky by mohly být hrozivé. „Znamenalo by to uzavření areálu pro návštěvníky až do doby odstranění závad a s tím by byl samozřejmě spojený ekonomický propad,“ nastínil Jiroušek.


Město by se této hrozbě mohlo vyhnout v případě, že v plánovaném výběrovém řízení vybere do vedení zooparku člověka, který bude podmínky pro přidělení licence splňovat. Licenční komise, se ovšem do zooparku chystá už na přelomu dubna a května.