„Po těch je celorepublikově velký hlad,“ přitakává ředitel Úřadu práce v Chomutově Prokop Sýkora. „Trendy směřují také do elektrotechnického a automobilového průmyslu.“ Příčinou nedostatku těchto pracovníků je stálý pokles nezaměstnanosti a příliv společností do velkých průmyslových zón, které se navíc přetahují o kvalifikované pracovníky.


Za poslední tři roky se situace proměnila natolik, že zatímco se původně hlásilo na jedno pracovní místo třeba čtyřicet lidí, dnes na něj připadá šest kandidátů. Zaměstnavatelům tak chybí možnost výběru.
„Slevit budou muset obě strany. Zaměstnavatelé si nemohou myslet, že najdou 35letého technika s výbornou znalostí cizího jazyka a ochotného pracovat na tři směny,“ nastiňuje novou situaci Sýkora. „Stejně tak by ovšem neměli mít přehnané nároky ani pracovníci.“


V Kadani bylo ke konci srpna na Úřadu práce evidováno 761 nezaměstnaných, což je 7,3 procenta z počtu ekonomicky aktivních obyvatel. Naopak volných míst, především pro vyučené, je 267. V Chomutově bylo evidováno 3249 nezaměstnaných, což představuje 11,6%. Volných míst je 809. V Klášterci n. Ohří je 714 nezaměstnaných (7,2%) a 155 volných míst.