Nyní tam již fungují například Hitachi nebo IPS Alpha, do kterých dojíždějí za prací i stovky Chomutováků. Za nějaký čas by tam tedy další pracovní místa mohla přibýt, což by ulevilo místnímu trhu práce. Zatím jde ale pouze o předběžná jednání, kolik lidí by nové výrobny zaměstnaly a odkdy, je otázka dalšího vývoje.


Sklo, keramika i sluneční panely


Jedna česká a dvě zahraniční společnosti jednají s Ústeckým krajem o vstupu do průmyslové zóny Triangle u Žatce. Firmy jsou z oborů sklářství, výroba solárních panelů a speciální keramiky. Vyplývá to ze zprávy o vývoji zóny, která byla prezentována na posledním jednání krajských zastupitelů.


To, že kraj jedná s investory o vstupu do zóny Triangle, potvrdila před časem i hejtmanka Jana Vaňhová. Bližší podrobnosti ale neuvedla. „Jednání s investory postupují velmi pomalu a zdlouhavě,“ uvedl Jan Sixta, vedoucí odboru průmyslová zóna Triangle Krajského úřadu Ústeckého kraje. Kdy a zda vůbec postaví své továrny u Žatce, tak není vůbec jasné.


V průmyslové zóně Triangle v současné době vyrábějí dvě japonské továrny. IPS Alpha vyrábějící LCD monitory koupila od Ústeckého kraje, vlastníka zóny, čtyřiadvacet hektarů. Japonský výrobce plochých televizorů Hitachi koupil dvačtyřicet hektarů.


Prostoru je dost


Pro další investory tak zbývá zhruba tři sta hektarů. Základní prodejní cena pozemků určená znaleckým posudkem ke konci roku je pět set korun za metr čtvereční.


Přeměna bývalého vojenského letiště na průmyslovou zónu dosud stála 1,7 miliardy korun. Z toho šlo téměř půl miliardy ze zdrojů Ústeckého kraje, zbylá část ze státních zdrojů.


Pozemky v průmyslové zóně Triangle lze dle podmínek dotace ze státních prostředků použít pouze pro investiční výstavbu v oborech zpracovatelského průmyslu, strategických služeb, pro technologická centra a zařízení v oblasti výzkumu a vývoje.