Každý žák má k dispozici deset žolíků na celý školní rok. V praxi to vypadá asi následovně. Když nějaký mladý student dostane například pětku z matematiky, může přijít za učitelem a ten mu ji spolu s vyškrtnutím žolíka ze speciální kartičky umaže.
„Tuto metodu používáme druhým rokem. Přišla s ní naše preventistka, která si o ní přečetla v odborném časopise,“ prozradila inspiraci k neobvyklému počinu ředitelka školy Radmila Zítková.


Sami vyučující, se kterými jsme měli možnost mluvit, tvrdí, že žolíci působí dobře na psychiku dětí. Mohou jej totiž brát jako pojistku.
Když jsme si dělali průzkum mezi žáky, zhruba polovina z nich vidí možnost použití žolíka jako přínos. Druhá polovina prý žolíky příliš nepoužívá.
„Mně žolík zachránil známku z matematiky. Měla jsem to mezi dvojkou a trojkou a díky žolíkovi jsem nakonec dostala na vysvědčení dvojku,“ svěřila se například Hana Zahálková z 9. B.


Kromě deseti žolíků na rok mohou děti z Kadaňské školy dostat i nějaké navíc. „Například jsme mimořádného žolíka udělili za ošetření zraněného cyklisty. Naši dva žáci mu poskytli natolik odbornou pomoc, že sám lékař na chirurgii, kam se pak poraněný cyklista dostal, ani nevěřil, že to dokázaly děti,“ popisuje ředitelka základní školy.
Žolíky lze i odebrat, a to v případě špatného chování. Jak jsme zjistili, několik výtečníků už o možnost vymazání špatné známky přišlo.
Podle vyučujících ale žolíci nezpůsobí, že by se mohli žáci nějaké látce vyhnout. Když prý děti dostanou z něčeho špatnou známku, která se jim umaže, vyzkouší je ještě jednou z toho samého. Padne-li opakovaně nepříznivý verdikt, žolík se už na tuto známku nevztahuje.