„To co se tady děje je neskutečné. Je úplně běžné, že lidé kradou svíčky, věnce i květiny. Ukradnou to z jiného hrobu a většinou si to dají na ten svůj,“ popisuje způsob krádeží Stanislav Drexler.


„Několikrát se také stalo, že lidé odcizili urnu. Ozdobný obal si nechali a samotnou urnu s pozůstatky odhodili nejspíš do kontejneru,“ pozastavuje se nad dalšími krádežemi.


Lidé si nejspíš myslí, že je urna z mědi a že na ní zbohatnou. Ale není to pravda, vyrábí se z obyčejného kovu. Podle Drexlera hřbitov nelze uhlídat. „Je tu deset tisíc hrobových míst. Střídá se tu hodně lidí. Jen o dušičkách co jich sem přijde.“


Stejné problémy mají také na hřbitově v Jirkově. „Už jsme například řešili, že zmizela celá deska z pomníku,“ uvádí vedoucí hřbitova Jaroslava Loukotová.


Policie většinou s krádežemi nic neudělá. Protože pachatele není šance dopadnou. A poškození už to vzdali a radši si na pomník koupí novou květinu nebo svíčku.


Na menších hřbitovech jsou krádeže jen výjimečně. „U nás se to téměř neděje. A je to hlavně kvůli tomu, že se tu lidé mezi sebou víc znají. A tak cokoliv se stane, hned se to dozvím,“ říká vedoucí hřbitova v Klášterci nad Ohří Simona Nováková.


Na chomutovském hřbitově se dokonce v devadesátých letech udál jeden hodně kuriózní případ. Tenkrát lidé vlezli do hrobek a prohledávali ostatky mrtvých. Na místě se dokonce našel i občanský průkaz jednoho z řádivších vandalů.