Deváťáci mají oblíbeného dějepisáře, páťáci svoji učitelkuUčitelka prvního stupně Bohumila Rýznerová ze základní školy na Písečné a dějepisář Michal Radimerský ze ZŠ Krátká v Klášterci nad Ohří. Proč je jejich žáci nominovali? V klášterecké škole žáky na anketu upozornila ředitelka.

„Navrhla mi, jestli se do této ankety nechceme se spolužáky zapojit, “ potvrzuje předseda školního parlamentu ze ZŠ Krátká v Klášterci, Karel Kindl. „Mně to přišlo hodně zajímavé, tak jsem to navrhl ve třídě a celá 9.C nominovala pana učitele Radimerského.“


A proč zrovna jeho? „Vybrali jsme ho hlavně proto, protože nás hodně zajímá historie a on nám jí přednáší zábavnou formou,“ vysvětluje deváťák Kindl. Jeho spolužáci přitakávají.

„Historické období, které v dějepise zrovna probíráme, nám vždycky předvádí ve třídě. Například já byl minule egyptský král,“ líčí Dominik Duda. „Také se nám věnuje ve svém volném čase. Jezdí s námi do muzeí, pevností atd. Je to výjimečný člověk,“ shoduje se parta z 9. C.


Bohumila Rýznerová učí na prvním stupni a vybrala ji její třída 5. A.

„Mamka o Ámosovi slyšela v rádiu a přišlo jí to jako dobrý nápad, nominovat naší paní učitelku,“ prozradil Deníku Jakub Sýkora. Jeho spolužákům se nápad zalíbil.

„Kuba s tím přišel a my s tím souhlasili. Paní učitelku máme poslední rok, tak je to taky dárek pro ní,“ dodává další žákyně 5. A Tereza Menzelová.


„Páťáci“ ze ZŠ na Písečné si paní učitelky váží nejen proto, že je velmi hodná, ale také, že s nimi už od první třídy jezdí do školy v přírodě a na různé tábory.


Aby se vybraný učitel směl účastnit ankety, která nese název Zlatý Ámos, museli navrhovatelé sehnat celkem sto podpisů. Proto se v obou případech k nominaci připojili i další žáci z celé školy.V lednu a únoru proběhnou regionální kola Zlatého Ámose. Žáci zde musí svého oblíbeného pedagoga obhajovat a vysvětlit, proč vybrali právě jeho. Záleží tedy hlavně na nich, jestli jimi zvolený kandidát postoupí do semifinále.


Žáci z Písečné se pochlubili dobrou taktikou, jak by mohli porazit své jistě starší soupeře v obhajobě nejoblíbenějšího vyučujícího. „Zatím zkoušíme krátkou scénku a skládáme básničku,“ prozradili.


Do semifinále, které se bude konat v březnu 2009, nemohou postoupit oba – okres smí reprezentovat pouze jeden učitel. Ze semifinále pak postoupí šest pedagogů do finále, které proběhne v pátek 27.března 2009 v kongresovém centru Olšanka v Praze.

Autoři: P. Gavdunová, J. Dušek