Zanedlouho by totiž prostor náměstí mělo zaplnit komerčně-obchodní centrum s názvem City Center Chomutov, které tu plánuje postavit developerská společnost Crestyl.


Podle Petra Lisska z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě by vykopávky měly začít v průběhu prosince. Samotné datum zahájení ale prozatím zveřejnit nechtěl s tím, že investor by rád záchranný archeologický výzkum zahájil co nejdříve.
Vykopávky měly proběhnout už během letních měsíců, neustále posouvaný časový harmonogram začátku výstavby ale způsobil, že archeologové budou muset svůj výzkum provádět v zimě. Jak potvrzují, není to úplně standardní období.
„Rozhodně to není obvyklé,“ říká Petr Lissek, „snažíme se však stavbu co možná nejméně zdržovat. Když investor zajistí podmínky pro výzkum v nepříznivých podmínkách, jeho zahájení nic nebrání.“


Zimní archeologické vykopávky si totiž vynutí zvláštní technická opatření, která ochrání nálezy před nepřízní počasí. V podstatě se jedná o to, že by výzkum měl probíhat pod stany.
Jak před časem uvedl Dalibor Pech z developerské společnosti Crestyl, v projektu se změnil způsob zakládání stavby. Ve hře totiž byly dva typy základů, na kterých by mohlo centrum stát – piloty a obří betonová deska. Nakonec zvítězily piloty.


„Na rady statiků jsme se přiklonili k zakládání stavby na pilotách. Deska by totiž byla v těchto geologických podmínkách nestabilní,“ uvedl Deníku Dalibor Pech.
Na otázku, zda jsou archeologové s tímto typem základů spokojeni, Petr Lissek odpověděl: „Je třeba ještě vyčkat na první výsledky archeologického výzkumu, ale v zásadě je zde velká naděje, že část archeologických situací zůstane nepoškozena a uchována do budoucnosti.“
A co se pod náměstím ve středu Chomutova ukrývá? Odborníci očekávají nález pozůstatků středověké městské brány, která v těchto místech stála. Vyloučeny ale nejsou ani daleko starší nálezy, třeba z pravěku.