Archeologové, kteří mají pod povrchem náměstí kopat, jsou z neustálého oddalování začátku stavby na rozpacích.

Deska nebo piloty?

Minulý týden na objednávku společnosti Crestyl prováděla najatá firma na Žižkově náměstí geologické vrty.
Vrtat by se mělo ještě příští týden, přičemž cílem je zjistit, zda by bylo možné chomutovské City Center postavit na pilotech nebo na betonové základové desce.
„Hledání nového způsobu zakládání stavby má za cíl začátek výstavby urychlit,“ uvedl včera Deníku Dalibor Pech z developerské společnosti Crestyl.
„Jaký způsob zvolíme, nám ukážou laboratorní výsledky vrtů, které by měly být do čtrnácti dnů,“ dodal Dalibor Pech.
Podle něho stále platí několikrát posunutý časový harmonogram, kdy do konce září budou vyřízena veškerá povolení, přičemž v říjnu by na Žižkově náměstí mohli začít pracovat archeologové.

Původně se počítalo s tím, že by výzkum měl trvat tři až čtyři měsíce. Změna způsobu zakládání stavby by mohla tuto dobu zkrátit.

Kopat se mělo už na jaře

Samotní archeologové jsou z průtahů, které začátek výstavby obchodního centra provázejí, znepokojeni. Petr Lissek z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě k tomu říká: „Změny stavby jsou s námi průběžně konzultovány. Vždy se tak bohužel stalo těsně před sjednaným termínem zahájení výzkumu.“
Záchranný archeologický výzkum měl původně odstartovat v jarních měsících. Druhý termín zahájení byl posunutý na červenec. „Bohužel ani tentokrát nebyl investor připraven. Tato situace přivedla do nepříjemností nás a především naše kolegy, kteří se měli na této akci podílet,“ uvedl Lissek.

Archeologové jsou pro desku

Kdyby si měli archeologové vybrat, jestli má stát obchodní centrum na pilotech, nebo na desce, byli by zjevně pro druhou zmiňovanou možnost. Hustá síť pilotů by totiž mohla archeologické památky nekontrolovatelně zničit.
„V současné době je předmětem úvah založení stavby na základovou desku položenou na základové pasy. Jde o cestu, která bude šetrnější k archeologickým památkám, i když ani v tomto případě nelze jejich poškození předejít,“ dodává Petr Lissek s tím, že průtahy u staveb jako City Center Chomutov nejsou žádnou výjimkou. Archeologové se pak podle něho obvykle dostávají do role obětních beránků, kdy je snadné, ze strany investora či komunálních politiků, za příčinu zpoždění označit právě je.