„Tvrzení, že zpoždění stavby na Žižkově náměstí je způsobeno archeologickým výzkumem, je nepravdivé,“ brání historiky Lenka Ondráčková. „O archeologickém výzkumu jsme s firmou Crestyl jednali již v listopadu loňského roku – minimálně od té doby si firma nemůže myslet, že archeologický výzkum v městské památkové zóně bude trvat několik dní, jak zaznělo.“
Původně měli archeologové na místě začít hledat v březnu, firma pak termín oddálila až na červenec. „My jsme v červnu na středních školách nabrali na léto brigádníky a teprve koncem června nám firma oznámila, že výzkum zahájit nelze,“ stěžuje si Ondráčková.
 
„My na archeology nic nesvádíme,“ brání se Dalibor Pech z firmy Crestyl. „Ještě ale nejsme dohodnuti na způsobu, jakým budou archeologický průzkum a přípravné práce probíhat.“ Původně navržená varianta se totiž firmě zdála nevhodná a příliš nákladná.
Archeologický výzkum byl teď odložen na podzim. Architekti totiž podle Pecha přepočítávají takzvané zakládání objektu, tedy jestli budou budovy stát na pilotech či třeba na deskách. „Způsob výzkumu to dost ovlivňuje, protože pokud nám archeologové odkryjí všechny vrstvy zeminy, nebudeme mít na čem stavět,“ vysvětluje zástupce investora.
Jenže podle Ondráčkové je podzim pro výzkum nevhodný. „Výkopové práce budou probíhat za nejméně vhodných klimatických podmínek. V terénu to odnesou archeologové a podzimní deště či zimní mrazy práci pochopitelně zastaví,“ varuje.
Podle ní firma propásla příležitost, aby výzkum proběhl v časovém předstihu a nebyl ohrožen původní termín stavby – letošní podzim.
. . .