Postupy chomutovské radnice jsou podle SZ nedůstojné a odporující demokratickým principům. „Odvolání poslance Přemysla Rabase v době jeho zahraniční cesty nebylo podloženo jediným relevantním důvodem, ohrozilo to plnohodnotný provoz zooparku a čerpaní dotaci, včetně evropských,“ řekla předsedkyně krajské organizace Strany zelených Džamila Stehlíková.

Zelení poukázali také na fakt, že před dvěma týdny nové vedení tamního zooparku jednostranně vypovědělo smlouvu na pronájem poslanecké kanceláře Přemysla Rabase.

„Apelujeme na vedení města Chomutova a především na primátorku města Chomutova Ivanu Řápkovou, aby zanechala útoků na Stranu zelených a co nejdříve vysvětlila před veřejností své dosavadní kroky a omluvila se za nepravdivá nařčení,“ řekl místopředseda ústecké krajské organizace Strany zelených Petr Klepiš. Podle něj je požadovaná omluva je teprve prvním krokem. „Až na základě reakce, učiníme kroky další,“ dodal.

Ivana Řápková v neděli telefon nezvedala. Za hlavní důvody odvolání Rabase již dříve označila chyby v hospodaření a špatnou komunikaci s městem.

Stanovisko jsme prostřednictvím nového tiskového mluvčího získali v úterý.

„Rabas včera poodhalil další možné místo, kde by mohl po odvolání ze zooparku pracovat. „Velmi by mě zajímala práce při zřizování či vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Střední pohoří,“ řekl Rabas s tím, že ministerstvo životního prostředí má už zpracovaný plán, podle které má založení této oblasti vysokou prioritu.

Deset z jedenácti radních Chomutova odvolalo Přemysla Rabase před měsícem. Strana zelených o čtrnáct dní později vystoupila v Chomutově z koalice s ČSSD a ODS. Situace v Chomutově je od té doby poměrně zjitřená. Primátorce někdo poslal poštou nábojnici, jeden z příznivců Rabase zase našel na vratech domu oběšenou kočku.