Sál zamkli kvůli požárním předpisům


Celý výstup vypadal jako dobře naplánovaný tah radnice. Zasedací místnost byla už před druhou hodinou naplněná, a jakmile lidé obsadili všechna místa k sezení, vedoucí kanceláře tajemníka nechal zamknout dveře vedoucí k sálu. Na nich se vzápětí objevila připravená cedulka, že kapacita sálu je naplněna a kvůli požárním předpisům není možné dovnitř pustit další příchozí.


Nic podobného dříve radnice neudělala, přestože už několikrát bylo v sále daleko více lidí než včera. Také argument o bezpečnosti z hlediska požáru byl dost v kontrastu s tím, že jediný „únikový“ východ byl v tu chvíli vlastně zamčený.


Před dveřmi, u kterých hlídal strážník a také dobrovolný hasič, zůstala skupina asi třiceti lidí. Ti přišli těsně po začátku zasedání. Vesměs šlo o kritiky vedení města, což také dali hned nahlas najevo. Pískali a křičeli „Pusťe nás dovnitř! Hanba!“ tak nahlas, že je bylo slyšet i uvnitř sálu.

„To už se lidí tak bojíte, že je ani nepustíte dovnitř?“ pokřikovali na úředníka, který nechal dveře zamknout.


Kritici radnice, kteří se každý týden scházejí na demonstracích, dali už dopředu najevo, že chtějí na zasedání přijít. Projednával se totiž Integrovaný plán rozvoje města, který se jim nelíbí. Diskuzi k němu si ale museli vyslechnout pouze v předsálí z reproduktorů.

„Je to trapné. Je vidět, jak si lidí váží,“ lamentovaly dvě ženy, které chvíli stály na schodech a pak odešly.


Zasedání uvnitř probíhalo i přes pískot a křik zvenčí. Asi po dvaceti minutách hluk utichl, nespokojení lidé se ale před dveřmi stále dohadovali se strážníky a hasičem. Do sálu se v tu chvíli nedostal ani fotograf Chomutovského deníku, problémy měl i redaktor Mladé fronty Dnes.


IPRM schválili


Mezitím zastupitelé diskutovali právě o IPRM. Primátorka navrhla přesunutí tohoto bodu na začátek programu paradoxně právě proto, aby se k nim mohli vyjádřit přítomní občané. Ovšem v sále bylo v tu chvíli více zastupitelů a úředníků než občanů.


Opoziční zastupitelé vznesli k plánu několik připomínek, nakonec navrhli i vyškrtnutí relaxačního centra a parkoviště, které má stát na místě dnešních zahrádek. Jejich návrh ale neprošel. Zastupitelé ODS a ČSSD pak svými hlasy schválili IPRM v podobě, v jaké ji předložili.


Natáčí vás, můžete ho žalovat

Zastupitelé nechali zasedání natáčet i občany, konkrétně Petra Točína. Tajemník Thedor Sojka ale do mikrofonu upozornil všechny, že jsou natáčeni. A jmenoval přímo P. Točína s tím, že nemá tiskovou licenci, natáčí bez povolení a lidé ho mohou žalovat.


Vedení magistrátu se opírá o právo na ochranu soukromí. Veřejný ochránce práv Otakar Motejl ale nad něj staví právo občanů na informace, především vzhledem k tomu, že zasedání je veřejné.