Zaměstnanci dokonce poukazují na porušování práv


Po té co zaměstnanci upozornili na porušování vlastních práv, jim bylo přes právníka sděleno, že s jejich zástupci nový ředitel komunikovat nebude. „Zaměstnanci podle zákoníku práce mají právo na informace. My jsme byli za panem ředitelem několikrát, několikrát jsme ho vyzývali i písemně, ale on neodpovídal,“ vysvětluje ošetřovatelka a zástupkyně dalších zaměstnanců Iveta Myšková.


„Jako nový ředitel se nám doposud ani nepředstavil. Před měsícem a půl se pouze se všemi rozloučil ředitel Rabas,“ říká za své kolegy Iveta Myšková. Podle ní nejsou oni těmi, co dělají naschvály.


„Po jedné výpovědi velmi schopné a uznávané bývalé vedoucí, dle našeho názoru pouze z osobních důvodů, byla nyní panem Smetanou předána i dvě napomenutí, s jejichž odůvodněním také nemůžeme souhlasit,“ stojí v dopise, který poslali zaměstnanci zooparku Deníku. „Jde o to, že to samé, za co dostali ti zaměstnanci napomenutí, dělají nadřízení, kteří z toho nemají žádné újmy,“ přibližuje Iveta Myšková. „Navíc po napomenutí nám má možnost dát výpověď. Takže ti zaměstnanci jsou teď na hraně,“ dovysvětluje.


„Už dřív, když tam byl pan Smetana jako manažer, tak s námi neměl dobré vztahy a už tehdy rád rozdával napomenutí. Teď když dostal prostor, tak si vyřizuje účty,“ sdělila svůj osobní názor Myšková.


Podle zaměstnanců dochází i k vyhrožování. „Zrovna teď v tuhle dobu sdělil jedné zaměstnankyni, že doteď nás nechával, ale že nastanou změny. Těch forem vyhrožování je i víc,“ říká Myšková. „Víc to ale konkretizovat nemůžu. Ti lidi mají strach,“ říká beznadějně.


Lidé ze zooparku si však přejí, aby nadále fungoval, aby byla zvířata i návštěvníci v rámci možností maximálně spokojeni. „Nechceme, aby na to doplatil zoopark,“ říká otevřeně Iveta Myšková. Přesto se zaměstnanci nenechají diskriminovat cíleně zastrašovat fámami a zprostředkovanými matoucími informacemi,“ říká za všechny zaměstnance Iveta Myšková.


„Nyní již opravdu může být neúnosná další případná výpověď nebo výměna zkušeného ošetřovatele či jiného zodpovědného a osvědčeného pracovníka v provozu. Zdá se, že si vůbec neuvědomují, jak moc nutné jsou právě zkušenosti, odbornost a citový vztah k naší práci,“ uvedla za zástupce zaměstnanců Myšková.