Starosta Jirkova Radek Štejnar od březnového setkání nadále komunikuje s Františkem Bublanem, předsedou výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny. „Připomínal jsem mu naší dohodu, aby se snažil udělat výjezdní zasedání bezpečnostního výboru,“ informoval Radek Štejnar.


Přesný termín není znám, ale neoficiálně se počítá s květnem.


Hlavním cílem bude seznámit poslance s problémy, které sužují nejen Jirkov, ale i další obce. Jsou to především kriminalita, recidivisté, přetíženost soudů, malá pravomoc bezpečnostních složek a nemožnost ovlivnit strukturu nájemníků v bytech.


O podobných tématech diskutovali starostové a zástupci z řad Policie České republiky a městské policie již v březnu. Tehdy šlo ale spíše o první kontakt se zákonodárci.


Do Jirkova však dorazili jen ti opoziční, zatímco v poslaneckém výboru jsou také zástupci vládnoucí koalice. Mezi nimi je například Kateřina Jacques ze Strany zelených, Pavel Severa z KDU- ČSL nebo Jan Vidím z ODS.


Z prvního setkání vyplynula iniciativa zúčastněných poslanců ke spolupráci se Severočeským sdružením obcí (SESO) nad návrhy k trestnímu a bytovému zákonu.


„Teď budu obesílat SESO, legislativní radu, a tam vidím už reálný termín, někdy v průběhu května. Měl by zde být doktor Jaroslav Krákora či Zdeněk Maršíček. Je možné, že znovu obešleme za ODS Jiřího Polanského,“ informuje o svých záměrech Radek Štejnar.


Podle starosty by měli páni poslanci sdělit přítomným poslední informace, které se týkají názorů parlamentu k novému trestnímu zákonu. „Chceme diskutovat, jakou cestou dál a jakým způsobem prosadit nějaké návrhy, které tady padly,“ vysvětluje Štejnar.


Na březnové setkání byli pozvání i ministři spravedlnosti, vnitra a pro místní rozvoj, ti se však omluvili. Ve stejné době totiž probíhalo zasedání vlády.