Redakce projela město a našla hned několik „schovaných“ či zajímavých značek.


Zřejmě nejméně riskantní, přesto netradiční, je značka zákazu stání či zákazu zastavení pod křižovatkou Mostecké ulice s ulicí Čelakovského ve směru na centrum. Někteří řidiči totiž nemusí poznat, o kterou značku se jedná. Na značce prosvítají dva červené pruhy. Pravda, že jeden méně.

O mnoho riskantnější může být situace, když řidiči přehlédnou značku zákazu odbočení. To se v Chomutově může stát velmi lehce minimálně na dvou místech. Na příjezdu do Revoluční ulice z ulice Na Příkopech je zakázán vjezd do Nerudovy ulice. Značka se však skrývá pod květinami nainstalovanými na lampách Podobné je to ve Zborovské ulici na křižovatce s Vaníčkovou. Tam zákaz odbočení schovává kmen stromu.


Některé zakryté značky dokážou řidiče i potěšit. Taková se skrývá například v Revoluční ulici. Tabule, která informuje o tom, že je parkoviště zpoplatněné, je schovaná za kaskádou květin, umístěných na lampě veřejného osvětlení.


Může zasáhnout i soudní znalec


Kvůli špatnému umístění značek může ale dojít k dopravní nehodě. Podle Bedřicha Rathouského z odboru dopravy k tomu ještě v Chomutově nedošlo. Přesto by se v takovém případě mohl řidič na špatné značení odvolat. Řešení dopravní nehody se pak může dostat až k soudnímu znalci. Ten může uznat, že z nějakého úhlu pohledu mohla být značka pro řidiče „neviditelná“.

Jeden případ zakrytí dopravní značky se už v centru Chomutova přesto řešil.

„Loni jsme řešili případ, kdy řidič zaparkoval, nezaplatil a pak se vymlouval, že o placení nevěděl,“ informuje Vladimír Valenta, mluvčí strážníků. „Nakonec pokutu stejně zaplatil akorát nižší. Značka byla sice obrostlá, ale kdyby chtěl, tak byla vidět,“ komentuje jeden případ mluvčí městské policie.


Kdo je má na starosti?


Starost o dopravní značky nepřipadá vždy městu, jak si mnozí myslí. Záleží totiž na tom, o jakou silnici se jedná. Na místních komunikacích v majetku města se o ně starají Technické služby města Chomutova. Na komunikacích II.a III. třídy, které patří kraji, se o dopravní značení stará Správa a údržba silnic. Značky umístěné na silnicích I. třídy, kterou je například ulice Školní, patří státu, se o dopravní značení stará Ředitelství silnic a dálnic.


Pokud se technické služby nebo magistrát dozví, že je značení v nepořádku, ihned sjednají nápravu. Technické služby také vyzývají občany, aby o podobných případech informovali.


„K nápravě dopravního značení dochází poměrně pružně“, tvrdí Rathouský. „Všechny takovéto podněty od občanů projednáváme s příslušnými správci - majiteli komunikací,“ dodává.


„Vyřešit problém se značením můžeme během jednoho dne. Pokud se tedy nemusí odstranit celý strom,“ dodává provozně technický náměstek technických služeb Miroslav Šulta.


V případě křižovatky ulice Zborovská a Vaníčkova však podle všeho k nápravě nedojde. Podle Bedřicha Rathouského nemůže být v tomto případě o zakrytí značky řeč. Podle všeho má stačit značka zákaz vjezdu umístěná přímo v ulici. Na ostatní prohřešky, které redakce Deníku objevila, se pracovníci technických služeb slíbili podívat.


Víte o nějaké podobné značce? Napište nám nebo i pošlete fotografii na e–mail

Kruhový objezd u zimáku. Věčný problém
Nejčastěji kritizovanou dopravní situací v Chomutově je kruhový objezd u zimního stadionu. Jak vysvětluje Bedřich Rathouský z chomutovského magistrátu, jde pouze o informativní značku. Má napovědět řidičům, do jakého pruhu se zařadit před kruhákem, aby z něj mohli na druhé straně plynule vyjet. Na podnět magistrátu se tam letos doplnila středová dělící čára. „Z hlediska dopravního značení pro nás není kruhový objezd problémový,“ říká Rathouský. Obecný problém podle něj je, že řidiči tu nedávají přednost autům v sousedním pruhu, když do něj vjíždějí. O blikání ani nemluvě. „Než nějaké auto při vyjíždění ohrozit, je lepší kruhový objezd prostě jednou obkroužit,“ dodává.