„Teď jsem zrovna vysázel rybíz. Tady mám mrkev. Ve skleníku ředkvičky, kedlubny a saláty,“ chlubí se svou zahrádkou Jaroslav Gregor. „Ještě zasadím brambory, ale na ty je zatím zima, počítám tak za čtrnáct dní,“ vysvětluje.


Okolo zahrádky pana Gregora prochází s pejskem mladí manželé. Přišli ho pozdravit. „Vyšli jsme si na procházku, máme to tu blízko u domu. Ale na zahrádce ještě nepracujeme,“ říkají manželé Kubátovi.


Na dalším pozemku pracuje manželský pár. Oběma bude osmdesát let. „Pěstujeme tu zeleninu a ovoce. Manželka nějaký ty kytičky. Támhle máme ostružiny a tady jahody,“ popisuje svou zahrádku Milan Miškovský.


Doufá, že do konce roku vše dodělá. „Letos se připravujeme naposledy, doufáme, že to ještě stihneme sklidit. Je to smutné,“ dodává starší muž.


Zahrádky, kde najdeme 840 ovocných stromů a 400 okrasných, by měly letos rozkvést naposledy. Zahrádkáři mají s městem smlouvu do prosince 2009.


Nechtějí to vzdát a tak dále jednají s magistrátem o prodloužení nájemní smlouvy. „V loni jsme jako zahrádkáři požádali o prodloužení nájemní smlouvy, abychom měli čas přesunout se jinam. Když bychom žádné pozemky nenašli, tak abychom měli aspoň ještě rok,“ uvádí Erika Jedličková ze zahrádkářského výboru.


Město ale pravděpodobně zahrádkářům nájemní smlouvy neprodlouží, chce na ploše kolonie vybudovat moderní oddychově relaxační centrum.


„Zahrádku máme s manželem letos 30 let, jsme staří, jinde už novou budovat nebudeme. Nemáme na to síly. Chtěli jsme tu dožít. Teď to všechno zničí a místo přírody tu má být parkoviště k tomu centru,“ dodává Jedličková.


„Já ještě věřím. Trávím tu celé dny. Nemůžu se smířit s tím, že to všechno zmizí, tolik jsem se tu nadřel a mám to tu rád. A v létě když je vše rozkvetlé, je to krása,“ popisuje Jaroslav Gregor.

Autorka: Pavlína Gavdunová