Opilce, které zadrží policie na Chomutovsku, tak musí vozit do nemocnic. Tam ale zabírají místo a obírají opravdové pacienty o personál.


Policie se vždy snaží zjistit, jak na tom opilý člověk doopravdy je. Dělají to právě i kvůli tomu, že v okrese není žádná záchytná stanice a tak ne všichni zadržení opilci končí v nemocnici. „Příjemné opilce“ dost často odveze domů policie nebo my sanitou. Snažíme se je předat rodině,“ vysvětluje ředitel kadaňské nemocnice Josef Mašek i jiné možnosti.


Pro nemocnice, které musí řešit problémy protialkoholních záchytných stanic, ale byla a je tato služba problematická a finančně náročná. Opilci zabírají místa normálních pacientů většinou na interních odděleních, chirurgických odděleních a na jednotkách intenzivní péče. Jsou i případy opilých dětí, které se pak ukládají na dětské. Kromě zabírání lůžek obírají tito lidé skutečné marody o péči sester. Ty musejí se zvýšenou opatrností sledovat právě opilce místo toho, aby svůj čas věnovaly ostatním.


S opilci se potýkají i v chomutovské nemocnici. „Přijmeme průměrně jednoho pacienta týdně. Problémy spočívají především v tom, že opilí lidé zabírají místo a musí se jim věnovat více lidí, kteří mohou v dané chvíli chybět u jiného pacienta,“ říká náměstek pro zdravotní péči Nemocnice Chomutov MUDr. Jiří Mrázek.


Další nemocnicí, která musí řešit nepříjemné situace s lidmi opojenými alkoholem, je nemocnice Kadaň. „Je to denní chleba, běžný jev. Problém je v tom, že opilci bývají agresivní na personál, ten neví, co provedou, jestli například neskočí z okna. Leží tam pak na úkor ostatních pacientů,“ popisuje situaci ředitel nemocnice Josef Mašek a dodává svůj názor: „Tito lidé odčerpávají energii a peníze zdravotního zařízení. Bylo by záhodno, kdyby s tím někdo něco udělal, aby tito lidé byli více postižitelní a bylo to pro ně finančně náročnější.“


Opilci se totiž ráno se proberou a odejdou domů. Podle pravidel by měli zaplatit poplatek 60 Kč, ale ani ten někteří nezaplatí. „Vybereme ho tak od 40% lidí,“ vysvětluje Josef Mašek. Tyto neplatiče pak nemocnice po měsíci upomíná, později se snaží peníze vymáhat soudní cestou.


Zeptali jsme se na názor i jedné ze sester, která přišla s opilci do styku. „Je to hodně nepříjemné. Většina opilých pacientů je z řad mladších lidí a když vidí sestru, chovají se nevhodně. Nechybí ani agresivita a vulgarizmy. Do smrti nezapomenu na to, jak po mě a mé kolegyni házel starší pán porcelánovou konvicí,“ říká Tereza, bývalá zdravotní sestra žatecké nemocnice.