Proto jsme se rozhodli otestovat záchodky ve čtyřech městech okresu. A co jsme zjistili? Téměř všechny veřejné záchodky jsou minimálně špatně značené.

Chomutov: v parku dobrý, na tržnici hrůza

Naší cestu napříč veřejnými toaletami jsme začali v největším městě okresu – v Chomutově. Jako správní turisté jsme vyrazili do centra a rozhlíželi se po nějakém tom ukazateli WC. Bohužel, šipky, které by člověka navedli do míst, kde si může ulevit, chybí. Jediný ukazatel, na který jsme narazili visí na městské tržnici. Kdybychom nevěděli, že v těchto končinách je záchod, asi bychom jej nenašli.


Na druhou stranu by to asi velká škoda nebyla, protože záchod za tržnicí v našem žebříčku kvality absolutně propadl. Staré zašlé vybavení, splachování ohmatanými šňůrami a omyté ruce si nemá člověk do čeho utřít, chybějí totiž ručníky.
O poznání lépe v našem hodnocení dopadly veřejné záchodky v městském parku. Příjemná obsluha, čisto a sem tam se v parku objeví cedule se šipkou a nápisem WC, takže turista možná i trefí.

V Jirkově splachují na fotobuňku

V nejbližší samoobsluze jsme doplnili zásoby tekutin a vyrazili do dalšího města. Tentokrát přišel na řadu Jirkov. S autem jsme zaparkovali nedaleko centra a začali hledat toalety. Bohužel opět žádný ukazatel. Intuitivně jsme si to namířili k autobusovému nádraží a naše domněnka se potvrdila. Veřejné záchodky tam opravdu jsou.
Jirkovské WC je asi nejmodernější ze všech námi navštívených. Vše je tu na fotobuňku, pisoárem počínaje a kohoutkem na vodu konče. Minusově působí oprýskaná omítka stavby, která by potřebovala vylepšit i v interiéru.

Kadaň: trochu to tam smrdí

V Kadani jsme na záchod narazili v podstatě okamžitě. Asi šlo spíše o náhodu, než o propracovaný informační systém. Z desítek rozcestníků se totiž dozvíte, kde je jaká ulička, ale zjistit, kde se může turista vyčůrat, je už horší.
Kadaňské veřejné záchodky sídlí v dřevěné úhledné boudě. Obsluha je opravdu příjemná, čisto a dokonce byly k dispozici i papírové ručníky. Vadou na kráse byl však zápach, který nevoněl zrovna po fialkách. Také by potřebovaly opravit dveře od pánské sekce, nejdou dovřít.

Klášterec: čůraní jako v pohádce


Klášterecké náměstí je sice nově zrekonstruované, ale zřejmě bez veřejných toalet. Alespoň my jsme na ně nenarazili. Pokud si úlevychtivý člověk nechce odskočit do nejbližší restaurace, má možnost zajít do blízkého zámku. Za dobrovolný poplatek pět korun, který se hází do kasičky bez obsluhy, si může dopřát opravdu hluboký zážitek.
Záchody jsou čisté a udržované, navíc cesta k nim a od nich vede přes zámecký park. To si mnozí uvědomí patrně až na cestě zpět, až budou moci, místo plného močového měchýře, vnímat krásu tamní květeny.

hodnocení nej…

Zlatá medaile (první místo) – Klášterec na Ohří

První cenu našeho hodnocení o nejlepší WC Chomutovska získal Klášterec nad Ohří. Námi testované toalety na tamním zámku splňovaly téměř všechny naše požadavky na čistotu a příjemné prostředí. Jako negativum redakce Deníku hodnotí špatné značení, ale bohužel toto kritérium nesplnilo žádné město.

Hnědá medaile (poslední místo) – Chomutov

Na posledním stupni našeho žebříčku se umístily záchodky na chomutovské tržnici. Naše nároky na čistotu nesplnily zašlé kachličky a dlaždice. Turisty by mohlo odradit i splachování ušmudlanou šňůrkou. Jako zásadní nedostatek se jeví, že během naší návštěvy chyběly ručníky.