Do akce Nikotinový had se zapojila většina žáků školy, celkem to bylo 347 dětí. Od prvňáčků až po žáky z devátých tříd a to zcela anonymně. Jakým způsobem tabákový výzkum na škole probíhal? Děti měly k dispozici papírky ve třech barvách. Červená barva znamenala odpověď – Jsem kuřák, v současné době kouřím, hnědá barva– Zkusil/a jsem jedenkrát, nebo vícekrát, ale nepokračoval/a jsem a zelený papírek označoval odpověď – Nikdy jsem nekouřil/a. „Každá třída pak papírky pospojovala a zhotovila tak červené, hnědé nebo zelené hady. Ty se pak spojily ve tři velké hady, reprezentující odpovědi všech dětí ve škole,“ vysvětlovala ředitelka Radmila Zítková.
Výsledek? Nejdelší had byl zelený, o něco menší hnědý a nezanedbatelnou délku měl i červený had. Z 347 dětí okusilo cigaretu 137, k pravidelnému kouření se přiznalo 31 dětí. Podle očekávání jsou největšími kuřáky žáci osmých a devátých tříd, co ale stojí za povšimnutí jsou odpovědi dětí na prvním stupni.
Zde cigaretu okusilo dvaačtyřicet dětí a pravidelných kuřáků je na prvním stupni šest, z toho dokonce dva prvňáčci! „Jeden prvňák to paní učitelce i popsal. Maminka prý v popelníku nechá cigaretu, a když se nekouká, tak si potáhne. Přesto doufám, že si některé děti dělaly legraci. Je ovšem fakt, že jsme před časem u jedné dívky z páté třídy našli krabičku cigaret,“ poznamenala na závěr Radmila Zítková.
Čím víc přednášek o škodlivosti děláme, tím víc žáků kouří…
S problémem kouření svých žáků se potýká drtivá většina škol na Chomutovsku. Vyplynulo to z našeho malého průzkumu po školách v okrese.
Na ZŠ Pionýrů v Kadani zaznamenali téměř 50% kuřáků, většinou žáků 8. a 9. tříd. Kázeňské důsledky řeší pedagogové domluvou, v závažnějších případech i třídní důtkou.
Na ZŠ Budovatelů v Jirkově odhadují mezi žáky hlavně druhého stupně asi 40% kuřáků. „Někdy se mi zdá, že čím více přednášek o škodlivosti kouření pořádáme, tím víc žáků kouří. Když někoho přistihneme, dostane bez projednávání dvojku z chování“, říká ředitel školy Miloš Rousek, který spolupracuje i s městskou policií.
Naopak kladný výsledek protikuřácké prevence zaznamenali na ZŠ v Klášterci nad Ohří na Školní ulici, kde letos nedošlo ani k jednomu přestupku. V minulých letech se zde pár kuřáků našlo a byli potrestáni sníženou známkou v klasifikaci chování.
Na ZŠ v Údlicích jsou si v malých poměrech všichni více na očích, a tak přesto, že děti ve škole nekouří, odhadují pedagogové 30% kuřáků mezi žáky, a to hlavně z 8. a 9. tříd. I když kouří mimo školu, informují učitelé rodiče na rodičovské schůzce a snaží se malým kuřákům domluvit.
ZŠ Pionýrů v Kadani kuřáky před školou na ulici neřeší. „Není to v naší kompetenci, pro nás je směrodatný školní řád, a to, co se děje v budově školy“, říká ředitel školy Stanislav Hakl. Přednášky, besedy a kroužky o zdravém způsobu života nechává na školním preventistovi.
Na ZŠ Školní v Chomutově si děti běhají zakouřit do nedalekého parku u školy. Přestože jsou děti v rámci občanské výchovy o škodlivosti kouření a jeho dopadu na zdraví informovány, odhadují pedagogové, že zde mají téměř dvě třetiny žáků hlavně z druhého stupně, kteří kouří.
V každém případě pedagogové informují rodiče a podle míry přestupku řeší situaci domluvou, poznámkou nebo důtkou.
Problém kouření u žáků základních škol řeší každá škola s pomocí poradce, kterým je drogový preventista z pedagogicko - psychologické poradny Chomutově. Děti jsou preventistou informováni o škodlivosti kouření formou přednášek a besed o zdravém způsobu života.