Za dva roky, prakticky beze stop, si odnášeli kasaři z 13 pošt asi 2,5 milionu korun. Přesto byli vystopováni a v těchto dnech jsou již ubytováni ve vazební věznici. Včera byla ukončena hlavní část vyšetřování případu.


Chovanec ústavu, jeho vychovatelka, které říká mami, a její manžel, začali kariéru poštovních kasařů ve svém okolí na Lounsku.


Kariéru trojice začala v Liběšicích na Lounsku a v Březně na Chomutovsku. Není vyloučeno, že na severu Čech má skupinka za sebou ještě nejméně jednu poštu, ale indicie jsou zatím prověřovány.


Bylo vidět, že kasaři se vyznají. Byli schopni otevřít časové zámky poštovních trezorů. Aby měli jistotu, že najdou na poště více peněz, zaměřili se na ty, které zároveň sloužily jako poštovní spořitelny, kde je pro výplatu klientů více peněz.


Kriminalisté museli rozluštit, jak se dostali kasaři do trezorů, protože byly otevřeny bez násilí. Až později zjistili, že si kasaři k tomu vyrobili speciální přípravek, který jim umožňoval trezor otevřít. Aby byla minimalizována možnost získání stop policií, byl trezor vždy polit nějakou chemikálií, v jednom případě vše kolem bylo postříkáno hasicím přístrojem.


Zaměřili se i na pošty na jihu

Protože začala série vykradení poštovních trezorů v severních Čechách a další případy se stejným rukupisem se objevily především v jižních Čechách, kriminalisté se zaměřili na tyto indicie.


„Vylučovací metodou jsme se dostali k lidem, kteří mohli otevřít trezory u nás i na jihu Čech. Jedním z podezřelých byl i mladý chovanec výchovného ústavu. V hotelu na jihu Čech došlo k vyloupení trezoru a recepční byla shodou zajímavých náhod milenkou mladíka z pšovského diagnostického ústavu. Také pocházela z Lounska, jako on. Dali jsme se po stopě a měli jsme pravdu. Mladík je už za mřížemi. A jeho milenka má již jiného milence,“ uvedl Jiří Krupička, vedoucí severočeských kriminalistů.


Kriminalisté na severu a jihu Čech zjišťovali, jaká auta se pohybovala poblíž vykradených pošt a pomalu dávali dohromady skládačku případu. Klíčem bylo podezření vůči chovanci ústavu.


Ve finále při domovní prohlídce v jeho domku na Táborsku našli policisté téměř kilogram zlata.


„Nebudou překvapeni, pokud se bude jednat o lup z dosud neobjasněné trestné činnosti,“ dodal Krupička.