Pro Deník to uvedl současný ředitel věznice plukovník Jiří Šrajber.
Ubytovací prostory pro odsouzené, zařazené v rámci vězeňské režie do kuchyně, začali stavět začátkem ledna letošního roku. Původní myšlenka ale vznikla za působení bývalého ředitele Pavla Ondráška, který ze Všehrd odešel vloni. Podle něho ve věznici zaznamenali několik případů, kdy odsouzené zaměstnané ve vězeňské kuchyni jejich spoluvězni šikanovali. Pod pohrůžkou násilí či vydíráním některé nutili ke krádeži potravin a k zajištění větších porcí jídla.
“Působil jsem v několika věznicích a ze své zkušenosti vím, že tento jev je poměrně častý,“ říká nynější ředitel všehrdské věznice. „Dalo by se říci, že je současným trendem tyto odsouzené od ostatních oddělit. Každá věznice se s tím ale vypořádává jinak, v závislosti na volných prostorech,“ uvedl Jiří Šrajber.

Ve Všehrdech za tímto účelem využili část bývalé provozní budovy, kde byla elektrodílna a sklady. Na jejich místě jsou nyní tři ložnice po pěti lůžkách. Další vybavení ubytovacích prostor tvoří kuchyňka, kulturní místnost, sušárna a stanoviště dozorce.
Náklady na výstavbu se vyšplhaly na částku 1.275.000,-. Podle vedoucího logistiky věznice je to v porovnání s výstavbou nové věznice, kde se vychází z nákladů až 1 miliardy korun na zhruba 500 odsouzených, minimální suma.
A kdo se může stát kuchařem ve vězení? U vězeňského kuchaře se ani tak neposuzuje vážnost prohřešku, kterého se dopustil na svobodě, ale jeho zdravotní stav. Musí totiž mít zdravotní průkaz.
Délka trestu může být pro získání tohoto vděčného zaměstnání rovněž výhodou. Ve Všehrdech se totiž vězni často střídají, a jak potvrdil Jiří Šrajber, s delšími tresty odpadají zaměstnancům věznice starosti s neustálým zaučováním nově zařazených vězňů do vězeňské kuchyně.