Stará škodovka s vypuštěnými pneumatikami, která stojí den co den na stejném místě. Podobný obrázek, možná s obměnou značky vozu, zná pravděpodobně každý. O auto se zajímají policisté a sběrači kovů, pro majitele jako by neexistovalo.


Každý rok jsou odtaženy desítky vraků


Každý rok se na parkovištích objevují desítky vraků. Při pochůzkách je zaznamenávají především městští policisté.

„Podobné nálezy evidujeme skoro každý den. Nejvíce jich asi nacházíme na parkovištích na sídlištích, na Kamenné nebo Zahradní,“ říká tiskový pracovník chomutovské městské policie Vladimír Valenta.


Policisté si jich všímají při běžných pochůzkách. „Většinu objevíme sami, někdy se ozvou i občané a některý nám nahlásí,“ říká Valenta. S torzy aut mají zkušenost i v Kadani. „Aut si všímají městští strážníci. Za letošek jsme těchto aut zaznamenali osmnáct,“ říká velitel kadaňské městské policie Jindřich Drozd. V Chomutově je jich za rok okolo čtyřiceti.


V Klášterci nad Ohří vydali nedávno výzvu k odstranění vraků, na seznamu je dvanáct aut včetně místa, kde stojí a státní poznávací značky. Naopak příliš takových případů neznamenali městští policisté v Jirkově.


U nalezených opuštěných vozidel se policie nejprve snaží vypátrat majitele. „Daří se nám to tak půl na půl. Pokud ano, tak jej informujeme a dáme mu lhůtu na odklizení. Pokud ji nedodrží, dostane pokutu. Pokud jej nezjistíme, vylepíme na auto výzvu. Oznámíme to správnímu orgánu a ten rozhodne o případném odklizení,“ popisuje postup Valenta z chomutovské městské policie.


Nechtěné vozy jdou do šrotu


Po výzvě má majitel dva měsíce na to, aby svůj vůz odstranil. Pokud tak neučiní, je auto odtaženo. „Je odvezeno na záchytné parkoviště v Kosmově ulici. Na úřední desce je vyvěšena výzva po dobu jednoho měsíce,“ říká Martin Kovacz z odboru vnitřní správy majetku.


Nevyzvednuté vozy poté končí ve šrotu. Město má smlouvu s Kovošrotem Děčín, který auta sešrotuje za dvě stě korun jeden kus. Pokud je dohledán majitel dodatečně, musí zaplatit náklady na odtah, parkování i zlikvidování vozidla.


Úmyslně odstavená auta, která jejich majitel nechá odstavená na ulici a sundá poznávací značku, končí v rukách sběračů kovů. Ti jsou schopni během krátké doby auto rozřezat a rozvést je do blízkých sběren.