Takto silný severozápadní nárazový vítr spáchal na Chomutovsku nemálo škod.

„Beaufortova stupnice rozděluje sílu větru do dvanácti skupin. Jednička je bezvětří a dvanáctka je orkán. Od devítky se udává, že jde o ničivou sílu větru,“ říká Václav Sedláček z ústecké pobočky ČHMÚ Kočkov. Vítr na Chomutovsku se řadil do jedenáctého, předposledního stupně, který je označován za mohutnou vichřici.


Četnost zásahů chomutovského hasičského záchranného sboru byla navýšená. K případům způsobených větrem museli chomutovští hasiči vyjet celkem devětkrát. „Nejčastěji se vyjíždělo kvůli popadaným větvím, drátům, utrženým okapům či plechům,“ informuje ředitel územního odboru hasičského sboru Valter Wrobel.


Asi největší škodu způsobil vítr u Hrušovan, kde spadly dva stožáry velmi vysokého napětí. Na zprovoznění náhradní trasy vedení se momentálně pracuje. „Předpokládaná doba zprovoznění je koncem týdne,“ informuje Soňa Hendrychová tisková mluvčí ČEZ. Tyto stožáry budou jen provizorní. Podle Soni Hendrychové je vybudování nových stožárů měsíční záležitostí.


Na pojišťovny již chodí hlášení o pojistných událostech. Na Českou pojišťovnu jich za jediný den přišlo z Chomutovského okresu dvacet šest.

„Nejčastějšími pojistnými událostmi jsou poškozené střechy - střešní krytiny, oplechování, zničené okapy, rozbitá okna u rodinných domů a poškozená auta. Časté je i následné zatečení do bytů, povalené ploty od padajících stromů, hlášeny máme poškozené i celé nástavby na panelových domech,“ oznamuje tiskový mluvčí ČP Václav Bálek.