Momentálně je ve věznici kolem šesti set odsouzených. Když se věznice otevírala bylo jich tu třicet. Vězni prý ale zůstávají stejní.

„Pracuji tady od roku 1971 do současné doby, tedy třicet sedm let. Když jsem sem nastoupil, byla ta věznice malinká a byly tady odsouzené ženy. Po roce devadesát nastoupili muži, takže jsme si na ně museli zvyknout. Ta práce je ale pořád stejná, vězni jsou pořád stejní,“ říká inspektor dozorčí služby Ladislav Hrubý.


Ladislavu Hrubému se již několikrát za život stalo, že potkal bývalé vězně. „Za celý život to bylo asi jen dvakrát, že mě potkal někdo, kdo se o mě špatně vyjádřil, třeba se i zastavil, tak jsem mu vysvětlil, že to byl on, kdo porušil zákon, já ne. Vždycky jsem se domluvil,“ říká inspektor. „Jinak vždycky slušně pozdraví,“ dodává.


Věznice Všehrdy byla v roce 1957 spolu s Věznicí Bělušice pobočkou nápravného ústavu Libkovice. V roce 1958 se začalo s výstavbou samostatného útvaru na bývalém kachním statku. Sem se pak umístilo prvních třicet mužů, kteří s výstavbou věznice pomáhali. V roce 1960 se do Všehrd převezlo tři sta odsouzených žen.


Po roce 1968 však bylo uděleno mnoho amnestií a některé věznice se měly zrušit. Všehrdy však zůstaly a nadále zde byly odsouzené ženy. V dalších letech pak vystřídali ženy muži a všehrdská věznice se postupně rozrůstala.


V současné době je věznice určena pro mladistvé odsouzené muže, ale trest odnětí svobody zde vykonávají i dospělí a to v typu věznice s dohledem nebo dozorem. „Momentálně je ve věznici místo pro 599 odsouzených, při zachování čtyř metrů čtverečných prostoru na osobu,“ informuje ředitel věznice Jiří Šrajber.


Některé budovy jsou ale přeplněné. „Tři sta sedmdesát pět míst je určeno pro výkon trestu v dozoru. Takto odsouzených je zde momentálně kolem čtyři sta dvaceti. Je zde ale dodržena zákonná norma, kdy má každý odsouzený sedm metrů krychlových vzduchu v konkrétní místnosti,“ informuje ředitel. Mladistvých odsouzených může být ve věznici umístěno sto jedna, postelí je ale zaplněno kolem sedmdesáti. Pro odsouzené s dohledem je tu sto dvacet tři míst a v současné době jich tu je sto jedna.


Od roku 1990 ve věznici funguje Školské vzdělávací středisko, které se v roce 2005 rozšířilo o sedmý učební obor. Do „školy“ zde chodí sto dvacet pět odsouzených. Většina těch, co nevyužívá možnost se vzdělávat, pracuje. „Zaměstnanost je zde sedmdesát dva procent. Počítáme to však i s těmi, kteří navštěvují školící středisko,“ konstatuje ředitel.