Pro malé městečko, které se po dlouhé době staví na vlastní nohy, by to byl opět krok zpět. Proto se město odvolalo a doufá, že jiný soud rozhodne v jeho prospěch. Za milion by se Vejprtští mohli dočkat například výměny oken v jednom panelovém domě. „Příjmy města klesají a město by se tímto dostalo do propadu. Přitom se neuvěřitelně rychle zvedlo a došlo k jeho obnově,“ říká smutně starostka Vejprt Jitka Gavdunová. „Kolaps sice nehrozí, ale nemohlo by se tolik investovat,“ vysvětluje.

Jak k tomu došlo

Město v 94. roce ručilo za dva úvěry podnikatele Šimona Chromka. Přestože již tyto půjčky nesplácel, zastupitelstvo města tehdy schválilo další ručení. Nyní soud vydal nařízení, že musí Vejprty jeho dluh zaplatit.

První a druhý úvěr již Vejprty zaplatily. Výdaje však nemají na město takový dopad jako ten poslední. Za první půjčku ručily dvěma domy, které musely prodat. „To nás tolik netížilo,“ svěřuje se starostka. V době, kdy jsme je zastavovali, měly hodnotu okolo šesti milionů. Když jsme je prodávali stáli už jen zhruba třicet tisíc. Jejich cena šla dolů,“ vysvětluje. Za další úvěr zaplatilo už město půl milionu a s ním ještě penále.

Třetí půjčka může být pro město zdrcující

Třetí půjčka truhlářské firmy Trading s.r.o. však může Vejprty stát nejvíc. Milion dvě stě tisíc. Přestože se město odvolalo, netuší, jak u soudu obstojí. Řešit tento případ s bývalými zastupiteli nebo samotným dlužníkem však nebude.

Po čtrnácti letech si nic nepamatují

Bývalí zastupitelé, kteří v devadesátých letech další ručení schvalovali, si již na hlasovaní a bližší okolnosti nepamatují

„Tehdy se říkalo, že se musí podporovat podnikatelé. Nepamatuji si už ale detaily, jak to probíhalo. Je to čtrnáct let,“ říká tehdejší starosta Václav Netolický. „Matně si pamatuji na jedno ručení, ale už jsem z toho kolotoče vypadla. Je to dávno,“ dodává bývalá zastupitelka Věra Ovčačíková.

Město pátrat po minulosti nebude

„I když si teď ťukám na čelo, nevím jestli bych se v té době nezachovala stejně,“ uvažuje starostka. „Doba byla zlatokopecká a podnikatelé měli důvěru radnic. Často také vedení měst vydírali vyhozením lidí ze zaměstnání,“ dodává. Podle Jitky Gavdunové však tehdejší vedoucí ekonomického odboru zastupitele před dalším ručením varoval. Přesto ho schválili.

Pátrat po vinících prý vedení města nebude, protože je už celá věc promlčená. „Já jsme přišla v roce 2002 a nikdo mi nic nepředal. Bylo pro mě velkým překvapením, že něco takového existuje,“ tvrdí starostka.