„Stát nechá budoucí doktory studovat na svých univerzitách, tak proč by je potom nemohl poslat na pár let do míst, kde je to se zdravotnictvím špatné?“ svěřila se se svým názorem deníku. Svůj návrh prý nadnesla i při setkání se současným ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem. Ten ho ale podle jejích slov odmítl.

Umístěnky pro lékaře fungovaly v Československu za socialismu, stát tehdy posílal mladé doktory sloužit do oblastí, kde lékařská péče chyběla.
Námi oslovení poslanci z Chomutovska však narozdíl od ministra nevidí nápad vejprtské starostky jako nesmyslné řešení. Například poslanec ODS Jiří Polanský poukazuje na to, že obdobná situace se řeší v soudnictví.


V současné době ovšem taková praxe nefunguje a Vejprťané tak budou muset minimálně dalších pár měsíců dojíždět za zubařem desítky kilometrů do Chomutova či Kadaně. Všeobecná zdravotní pojišťovna sice vyhlásila na místo stomatologa v horském městě výběrové řízení, ale do toho se nikdo nepřihlásil. A to i přesto, že město bylo ochotné za své peníze vybavit lékaři ordinaci.

Co na to poslanci?

Vejprty jsou už několik měsíců bez zubaře a nezdá se, že by se něco v brzké době změnilo. Do hor se žádnému lékaři nechce a nápad starostky Gavdunové na takzvané“ umístěnky“ (viz článek vlevo) se nelíbí ministru zdravotnictví. Co si o takové situaci i o nápadu starostky myslí naši zákonodárci? Zeptali jsme se jich v naší pravidelné rubrice.


Jiří Polanský, poslanec (ODS): Myšlenky paní starostky Gavdunové ohledně umístěnek podporuji, neboť obdobné úvahy jsou i v justici, kde se řeší možnost přeložitelnosti soudců do míst, kde jich je akutní nedostatek. Pro začínajícího lékaře mohou být takovéto destinace zajímavým odborným i pracovním přínosem, neboť má možnost se dostat k řadě různých případů na rozdíl od míst, kde je lékařů přebytek.

 

 

 

 

 

Zdeněk Maršíček, poslanec (KSČM): Situace se zajištěním zubaře pro občany Vejprt je podle mých informací velmi složitá a sám skutečně nevím, jak bych ji řešil. Myslím, že radnice sáhla k opravdu exkluzivní nabídce, když se rozhodla vybavit ordinaci lékaři, který bude ochoten ve Vejprtech pracovat a to za městské peníze, které by pochopitelně chyběli jinde. Jestli budou radní ve své snaze úspěšní nedovedu odhadnout, ale když vezmu nedávné vyjádření stomatologické komory, která označuje současný nedostatek lékařů za počátek krize, tak moc optimistický nejsem. Špatná dosažitelnost zdravotní péče občanů tohoto horského města je problém, jehož řešení by nemělo být pouze na jeho vedení, ale pomoci by měli i příslušné odborné instituce.
V této souvislosti vidím cílené umístění lékařů na potřebných místech jako řešení, které by v budoucnu, kromě jiných komplexnějších opatření, pomohlo překonat současný kritický stav například v horských obcích a městech jako jsou Vejprty a další.

 

 Václav Homolka, senátor (KSČM): Když situace dojde takhle daleko, je těžké v kapitalistické společnosti najít řešení, pokud ovšem nemáte po ruce truhlu plnou zlata.
A to asi ve Vejprtech nemají, proto hledají východisko v řešení, které se již v minulosti osvědčilo a hlavně v odlehlejších místech bylo přínosem pro lidi, kteří tam žili. Umístěnky zcela nezavrhuji, lepší by však bylo koncepční řešení, jehož součástí by byla např. příprava studentů dentistů přímo z místa nebo blízkého okolí anebo povinnost určených nemocnic zabezpečit tuto službu občanům. To je však otázka spíše dlouhodobějšího přístupu a příslušné legislativy. Taková snaha je současným vládnoucím stranám cizí, stačí připomenout nedostatečnou zubní pohotovost v naší oblasti, rovněž privatizace nemocnic by situaci ještě zhoršila. Případnou rychlou pomoc bych hledal u zubařů v důchodu, snad by se někteří uvolili podívat se znovu lidem na zoubek.

 


Otázky byly zaslány všem poslancům a senátorovi