Nikdo nemá peníze
„Může se stát, že její zbytek bude na místě strašit ještě dlouho. Továrna patří dvěma vlastníkům, ti ale mají exekuci na plat a nemají ani na vlak. Na objekt má zástavní právo banka, ta však peníze k demolici také nedá,“ řekla starostka Vejprt Jitka Gavdunová.
Další její slova se týkala českého státu a lichotivá příliš nebyla. „Když se případ odehrál, ministr Petr Gandalovič slíbil na celou republiku dvě stě milionů na zabezpečení podobně zchátralých objektů. Zažádali jsme, ale jak nám bylo řečeno, žádné peníze stát neuvolnil,“ zlobila se Jitka Gavdunová.
Podle ní si Vejprty demolici objektu nemohou dovolit. „Přišlo by to na několik milionů, tolik jednoduše nemáme a město kvůli tomu zadlužit rozhodně nechceme,“ uvedla starostka.
Navíc ve Vejprtech je podobně zchátralých domů víc.
Může se podobná tragédie opakovat?
V současné době je objekt oplocený a na pozemek platí zákaz vstupu. „Někteří naši občané část plotu už stačili rozkrást,“ rozčiluje se vejprtská starostka.
Podobná tragédie by se už ale podle ní opakovat neměla. „Zbytek továrny je postaven jinou technikou, ze železobetonu. Už tam ani není co ukrást, podle statika je objekt stabilní,“ dodala Jitka Gavdunová.
Za tragédii prý nikdo nemůže
Podle všeobecného mínění mohou za tragédii sběrači kovů, kteří továrnu postupně rozebrali, a to včetně železných nosníků. „Případ byl odložen, cizí zavinění nebylo zjištěno,“ uvedla před časem tisková mluvčí chomutovské policie Marie Pivková.
Rodina tragicky zemřelého Václava se ovšem s takovým závěrem vyšetřování smířit nechce. „Najali jsme si právníka. Chceme, aby se případ znovu začal vyšetřovat a skutečný viník nebo viníci se našli,“ řekl Václavův bratr Zdeněk Kráčmer.