Nájemníci si stěžují


Obyvatel Moskevské ulice, ve které dochází k opravě vnější vzhledu, nechápe postup města.

„Začali dělat fasádu tam, kde nejsou vyměněná okna a ještě ji dělají bez zateplení,“ stěžuje si Jiří Prokeš starší. „Všude se zatepluje, v Chomutově, Kadani, Jirkově, Žatci a ve Vejprtech, které jsou osm set metrů nad mořem, ne,“ poukazuje na logický nesmysl.


Peníze z nájmů zateplení nezaplatí


Zateplování domů je však něco navíc. Dva panelové domy, které zatím dostaly novou omítku, město muselo vloni opravit, kvůli silnému zatékání vody mezi spáry paneláků. Oprava fasády je jako bonus. “Samozřejmě lze jít i rychlejší cestou a výrazně zvýšit nájem dle schválené deregulace nájemného, abychom na zateplování měli prostředky a nájemníci ušetřili za teplo,“ říká starostka Vejprt Jitka Gavdunová.


Město má ve svém vlastnictví čtrnáct panelových domů. „Abychom provedli zateplení všech panelových domů při příjmu ze současné výše nájmu, potřebovali bychom asi třicet let. Možná by se poslední dům ani toho zateplení nedočkal,“ poukazuje na finanční náročnost starostka. Podle ní se v nejbližší době zateplovat nebude a nová fasáda dům částečně zateplí.


Odborníci chybu nevidí


Podle znalců se město nedopouští nijakého prohřešku.

„Když se nezatepluje, není to chyba. Je to vždy o penězích, jestli se vyplatí zadlužit, nebo ne. Návratnost je totiž až za deset, patnáct let,“ říká stavbyvedoucí firmy Actherm Jan Horák. Podle specialisty záleží úspora tepla vždy na typu budovy a z čeho je postavena. Zateplení fasády, oken a střechy může podle něj uspořit až padesát procent. Zateplená fasáda může udělat až dvacet pět procent a okna dvacet. „Okna jsou sice na první pohled víc znát, protože neprofukují, ale je to menší plocha,“ upozorňuje Horák. „Samotná fasáda je trochu zateplení, jsou nátěry, které slibují izolaci, ale podle našich zkušeností to je úplné minimum,“ dodává ještě.


Nelítají peníze oknem?


Město nechtělo dělat omítky i zezadu budovy, protože tam ještě nejsou vyměněná okna, ale stavební firmy byly proti.

„Kdybychom s k tomu vrátili až po několika letech, až budou vyměněna okna, nedocílili bychom stejného barevného odstínu,“ vysvětluje starostka.
Vejprty si vyzkoušely výměnu oken s hotovou fasádou již v ulici Luční. „Nebyly s tím žádné problémy, ani vyšší finanční náklady,“ informuje starostka.
Podle některých nájemníků je to ale mrhání penězi. „Myslím, že se nám tím rozhazují peníze. Udělají fasádu, pak budou dělat okna, po kterých se bude muset zase opravit fasáda a pak budou zateplovat,“ říká nevěřícně Jiří Prokeš.


Podle Jana Horáka opravdu není technologicky nejvhodnější nejdříve udělat fasádu a pak vyměňovat okna. „Musí se udělat nově ostění, špalty kolem oken. Pak to sice není poznat, ale jsou to peníze navíc,“ potvrzuje Horák.


Město se ovšem pokoušelo získat na peníze na kompletní obnovu paneláků, jenže neuspělo. „Pokoušeli jsme se žádat o dotace, ale žádné nebyly vypsané. Jen na sídliště a my tento statut nesplňujeme,“ krčí rameny starostka.