Noční můru v podobě kamionů dunících městem chtějí zahnat vejprtští zastupitelé. Koncem roku totiž padnou hraniční přechody a s nimi i jejich omezení. Kraj naštěstí pro Vejprty s nákladní dopravou vedenou přes město nepočítá.


V současné době mohou přes vejprtský přechod jezdit pouze osobní auta do 3,5 tuny. A místní zastupitelé na tom nechtějí nic měnit. Při představě, že by přes hranice začala jezdit nákladní auta, jim vstávají hrůzou vlasy na hlavě.
„Hraniční přechod je uprostřed města, takže kamiony by projížděly také kolem školy nebo školky,“ děsí se černého scénáře starostka Vejprt Jitka Gavdunová. Nehledě na to, že už otevření přechodu pro osobní auta přineslo do horského města nečekaný ruch. „Nebyli jsme na to zvyklí. Někteří lidé si dokonce stěžují, že se jim kvůli provozu otřásají domy a praskají skla v oknech.“


Po vstupu do Schengenského prostoru a pádu hraničních přechodů bude při cestování přes česko–německou hranici jediné omezení – jaká silnice k hranicím vede. A podle majitele komunikace, kterým je Ústecký kraj, jsou obavy Vejprtských zbytečné.
„V současné době je silnice určena pro vozidla do 3,5 tuny a na tom by se nemělo po 1. lednu 2008 nic měnit,“ reagoval včera na dotaz chomutovského deníku tiskový mluvčí Ústeckého kraje František Janačík.
Jak navíc uvedl, v této oblasti je přejezd hranic pro kamiony zajištěn dostatečně. Od 1. ledna totiž budou moci řidiči nákladních aut využívat nedaleký hraniční přechod v Hoře Svatého Šebestiána, ke kterému vede nová rychlostní silnice I/7. Ten byl doteď použitelný jen pro takzvanou regionální nákladní dopravu.


Nový hraniční přechod s Německem by měl vzniknout také v Českých Hamrech. Doteď je tam pouze pěší stezka, ale počítá se s novou silnicí. Ani tady by vejprtští zastupitelé neviděli kamiony rádi. Na kraj pošlou požadavek, aby tu byl provoz omezen maximálně na vozidla do 20 tun, tedy například liazky nebo avie.