Centrální kuchyně pro děti i důchodce


Město chce v budově Jednoty vybudovat především centrální kuchyni. Výhodou je, že již v minulosti tu kuchyně byla.

„Měla by se sem přesunout centrální kuchyně, která je nyní v Domově pro seniory,“ potvrzuje ředitel Městské správy sociálních služeb Vejprty (MSSS) Petr Boťanský.


Současná kuchyně má totiž hned několik nevýhod. „Je tam úzká příjezdová cesta a v zimě tam jsou často problémy se zásobováním,“ uvádí jednu z nich Petr Boťanský. Dalším mínusem je její kapacita. „Nyní jsme na hraně, ne- li za hranicí. Jsme schopni připravit jedno jídlo plus diety. Chtěli bychom ale udělat nabídku alespoň dvou jídel. Tak, jak se to v dnešní době žádá,“ dodává ředitel MSSS.


Domov pro seniory má celkem dvě stě devadesát devět klientů na celodenní stravu.“Denně však uvaříme tři sta osmdesát obědů, protože sem docházejí i důchodci z města,“ vysvětluje ředitel.


Pokud by se kuchyně v Jednotě opravila, bylo by navíc možné sloučit dvě kuchyně. V Jednotě by se vařilo jak pro důchodce, tak pro děti ze základních škol.


Uvažují o klubu důchodců i družině


V další fázi by měla vzniknout nová sociální služba. „Šlo by o jakýsi klub důchodců, denní stacionář, kam by docházeli jak důchodci tak postižení lidé,“ vysvětluje Petr Boťanský. Klub by měl pomoci rodinám, které se starají o své starší příbuzné, ale zároveň by se zde mohli scházet všichni senioři a organizovat zde společné aktivity. Tato možnost zatím vejprtským seniorům chybí.


Do téměř opuštěné budovy na náměstí by se také mělo přestěhovat ředitelství MSSS. Díky tomu by se uvolnily další prostory v Domově pro seniory. „Vznikly by tři až čtyři pokoje navíc,“ poukazuje na jednu z dalších výhod ředitel MSSS.


Místo by zde mohla najít i školní družina. Podle Petra Boťanského, který je zároveň radním, by se pak mohla budova družiny využít k jiným účelům, nebo by jí mohlo město nabídnout k prodeji.


Místo zde najde i obchod


V jednotě bude po dlouhých letech opět obchod. „Zájem o pronájem prostorů projevila firma RANKO, která by zde chtěla mít prodejnu pečiva,“ informuje šéf MSSS. V suterénu by zůstal autoservis.


Nejdůležitějším bude to, co bude uvnitř. Změnu však lidé poznají i zvenčí. „Minimálně bychom chtěli vyměnit ty velké výlohy za menší okna. Jak dalece se ale vzhled budovy změní, ještě nejde říct,“ říká Petr Boťanský.


Změny možná už příští rok v létě


Do podzimu chceme mít hotovou přípravnou fázi. To znamená vypracovanou projektovou dokumentaci. V říjnu bychom pak žádali o dotace. Naše plány by jsme pak mohly realizovat v červnu nebo červenci 2009. Pokud se městu nepodaří dotace získat, zkusí zažádat o dotace znovu za půl roku, nebo bude město své plány realizovat postupně samo.