Začátkem ledna loňského roku se zřítila část bývalé továrny v Martinské ulici a pod troskami zahynul dvacetiletý Václav Kráčmera. Továrna je stále v hrozném stavu, ale na demolici nejsou peníze. Smrt mladíka způsobila nejspíš špatná statika domu, kterou způsobili zloději železných konstrukcí.

„Dál už se to nerozkrádá. Není totiž co ukrást. Železo a konstrukce už tam nejsou,“ říká starostka Jitka Gavdunová. Dům si před několika lety koupili dva podnikatelé, kteří z něj chtěli vybudovat novou továrnu. To se ale nestalo. „Ti lidé se zpočátku snažili uchránit budovu před zloději, ale nejsou místní a nebyli ji schopni zabezpečit. To je těžké i pro vejprtské obyvatele,“ říká na obhajobu majitelů starostka. „Převážně Romové vytloukli okna, vytrhali dřeva ze zatlučených dveří, nic na ně neplatilo. Nyní jsou majitelé v exekuci, zůstalo jim jen životní minimum a splácejí dluhy. Nemůžeme od nich čekat, že to nějak vyřeší,“ pokračuje ve vysvětlování starostka. Na demolici tohoto objektu bude potřeba podle odhadu starostky mezi pěti až osmi miliony korun.


Ve Vejprtech jsou další tři objekty, do kterých by bylo potřebovat zainvestovat. Jsou to dva rodinné domky v soukromém vlastnictví a jeden větší rodinný dům s šesti byty, který je majetkem firmy. Ta už začala na demolici domu pracovat. V této době je už stržená střecha. Problém dalších dvou domů je především v penězích. Město se snaží přesvědčit majitele těchto budov, aby své domy opravili nebo nechali zdemolovat. „Bohužel zákony této země nám příliš nepomáhají. Řešením by bylo zřízení fondu k demolici těchto problematických budov, tak jak to slíbil před dvěma lety bývalý ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič,“ říká starostka.


Jednu budovu město už přeci jen prodalo. „Prodali jsme dům u hranic, který byl na spadnutí. Zájem o něj projevil majitel, hlavně kvůli lukrativnímu pozemku. Vlastník tak zaplatil padesát tisíc městu za pozemek a další čtyři miliony investoval na demolici domu,“ informuje Jitka Gavdunová o jednom úspěchu. Samotné město Vejprty vyřešilo problém se svým majetkem výhodným způsobem. Prodalo totiž své pozemky za cenu likvidace narušeného domu.


Nejsmutnější na tom je, že díky sběračům železa zemřel vloni dvacetiletý muž. Potrestán za to nikdo nebude – policie žádného viníka nenašla.

„Statik udělal i odborný posudek, který byl v pořádku, vyšetřovatel nezjistil cizí zavinění. Šestého března jsme státní zastupitelstvo informovali o odložení případu,“ vrátila se k závěru případu tisková mluvčí policie Marie Pivková.


Dříve bylo těchto rozkradených objektů ve Vejprtech mnoho. Plno z nich už však město i soukromníci zbourali nebo opravili. „Už je jen málo zdevastovaných budov. Největší starosti nám dělá ta továrna, ale očekáváme pomoc od státu, říká starostka. „Zaplaťpánbůh, že už je situace o hodně lepší,“ dodává radostně.