Podle VZP, která v průběhu minulého týdne nabídla obyvatelům Chomutova přímo v centru města bezplatné vyšetření a měření hladiny cukru v krvi, jsou výsledky přímo alarmující.

„Dvacet jedna obyvatel Chomutova bylo odesláno s doporučením ke komplexnímu vyšetření odborným lékařem,“ informuje Petra Friedlová mluvčí krajské pobočky pojišťovny.


Preventivní kampaně „Dny zdraví“ přitom využilo během tří hodin jen sto pět zájemců ze všech věkových skupin. U pětiny z nich je tedy pravděpodobné, že trpí diabetem.


Podle lékařky diabetologické poradny v Chomutově sice není tento průzkum nijak přesný, ale pravdou je, že cukrovkářů stále přibývá.

„Chodí tam i pacienti, kteří už diabetes mají. Nebo také lidé, kteří mají diabetes v rodině. Tam je samozřejmě vyšší pravděpodobnost,“ hodnotí lékařka diabetologické poradny v Chomutově. „Každopádně za posledních patnáct let mám rekordní počet záchytů nových pacientů. A to jejich počet rok od roku stoupá,“ dodává.


Tři tisíce pacientů. To je počet lidí, kteří docházejí přímo do diabetologických poraden v Chomutově. Čtyřicet procent z nich je závislých na inzulínu. Další pacienty však evidují obvodní lékaři a mnoho dalších nemocných běhá po Chomutově, aniž by vědělo, že cukrovku má. „Jen v Chomutově jsou stovky pacientů, kteří mají diabetes a neví o tom,“ tvrdí lékařka.


Cukrovka při tom může být velmi nebezpečná. Příznaky jsou časté močení, sucho v ústech, žízeň či hubnutí. Komplikace se sice objevují až po delší době, kdy člověk onemocní cukrovkou, ale mohou být velmi nepříjemné. Mohou se vyskytnout onemocnění srdce, poškození očí, respektive sítnice, poškození ledvin a neurologické potíže. „V nejhorším případě může dojít k oslepnutí či ke ztrátě končetiny,“ upozorňuje lékařka.

Diabetici navíc také umírají dříve, než ostatní lidé.


Jak diabetu předcházet je přitom velmi jednoduché. „Nejdůležitější je prevence. To znamená dostatek pravidelného pohybu, normální racionální strava a přiměřená váha,“ prozrazuje jednoduchý návod diabetoložka.


Kromě životosprávy jsou pak také důležité preventivní prohlídky u lékaře. Právě na nich se totiž odhalí největší procento ze všech zjištěných diabetiků. Většinou ještě nejde o akutní případy. „Bohužel preventivní prohlídky neabsolvují všichni Chomutováci. Pak už může být pozdě,“ říká sklesle si diabetoložka.