Zatím není jasné, kdo konkrétně do rady nastoupí, každá strana má osm jmen na výběrJména zatím neznámá


Chomutovští zastupitelé budou na svém příštím zasedání volit dva nové radní. Ze zdravotních důvodů ohlásil rezignaci Vladimír Janda (ODS), kvůli odvolání Přemysla Rabas odejde z rady také Michal Kasl (SZ).


ODS a ČSSD, které teď tvoří vládnoucí koalici, si křesla rozdělí.

„Dohoda je taková, že jedno místo získá ODS a jedno ČSSD,“ řekl Deníku náměstek primátorky Jan Řehák (ODS).


Své kandidáty si zastupitelské kluby vyberou dopředu, ale zatím prý konkrétní jména nepadla. „Teprve o tom budeme jednat,“ potvrdil Petr Husák, radní za ČSSD. Také občanské demokraty výběr teprve čeká. Přesto se dá předpokládat, že neoficiální jednání už probíhají.


Dvakrát osm možností


Obě strany mají osm zastupitelů, kteří mohou do rady nastoupit.


ODS: Největší politické zkušenosti má Pavel Nuslauer, Jiří Binter a Jiří Polanský. Posledně jmenovaný se však coby poslanec zřejmě do rady hnát nebude. Stanislav Aubrecht také není žádným nováčkem, ale klasický politik to není. Zdeněk Hejna, Jindřich Petráček, Vladimír Čermák a Zdeněk Fojtík zasedají v zastupitelstvu poprvé. Petráček je více nadšenec než politik, Fojtík je zase terčem kritiky kvůli pronájmu Kamencového jezera.


ČSSD: Stejně jako ODS má ČSSD ve svých řadách poslanec, Jaroslava Krákoru. I u něj je nepravděpodobné, že by do rady zasedl. Návrat do vyšší politiky by to mohl být pro Rudolfa Kozáka, někdejšího místostarostu. Toho však jeho strana už po volbách postavila na „vedlejší kolej“ a přestože byl na kandidátce vysoko, dala přednost jiným.


Zbytek zastupitelů za sociální demokraty jsou v politice nováčkové – Martin Klouda, Pavel Umlauf, Marie Štáfková, Pavel Polák, Vlastimil Rindoš a Libor Pojman. To ale nemusí nic znamenat, ČSSD má už nyní v radě lidi, kteří do zastupitelstva kandidovali poprvé.


Převaha ODS zůstává


Nové složení rady nezmění nic na převaze ODS, která tu bude mít stále většinu. Zůstane jí šest radních, ČSSD bude mít místo tří čtyři křesla. Poslední jedenácté zůstane Jiřímu Rothovi, který po vystoupení ze Strany zelených chce zůstat v radě jako nezařazený.