Magistrát rozdal na pět tisíc dotazníků, kde měli lidé možnost vyjádřit se k tomu, co jim na úřadě vadí nebo schází. Z pěti tisíc lístků se vrátila téměř polovina (2.343), což je u tohoto typu dotazovaní velice slušné číslo.
Ve čtvrtině případů (cca 600), se lidé vyjádřili kladně k otázce, zda se setkávají s nevlídnými či dokonce arogantními úředníky. Nejvíce to „schytal“ odbor dopravních a správních činností, na který si podle našich informací lidé stěžují už delší dobu.
„Padala i konkrétní jména,“ uvedla pro CHN primátorka Ivana Řápková. „Samozřejmě je to nepříjemné, ale i to byl smysl této ankety, seznámit se s případnými nedostatky v této oblasti, aby mohly být odstraněny,“ dodala.
Nápravu má na starosti tajemník magistrátu Theodor Sojka. Ten Deníku uvedl:
„Anketa potvrdila předešlé stížnosti na úsek dopravy. Věc řešíme personálními postihy.“
Jak dále dodal, na dveřích problémového oddělení navíc umístili nápis, že pokud mají lidé stížnost na nevlídné chování úředníka, mohou okamžitě informovat vedoucího odboru.
Podle Theodora Sojky určitá neochota úředníků pramenila z toho, že někteří z nich nezvládali zatížení v podobě prodloužené úřední doby. Ta se má na základě stejné ankety zkrátit. „Anketa nám potvrdila naše předchozí zjištění. Lidé nemají o rozšířené úřední hodiny zájem,“ uvedl tajemník chomutovského magistrátu.
"Arogantní úředník, dobrý úředník"
Poznámka redaktora Vojtěcha Jandy
Docela mě zarazila informace, že na chomutovském magistrátu jsou arogantní a nepříjemní úředníci. Tvrdí to alespoň šest stovek respondentů ankety, o které jsme informovali v našem včerejším vydání.
I když jsem slýchával o nějakých stížnostech na účet úřadu, nevěnoval jsem jim příliš pozornosti. Lidé se občas zkrátka neshodnou, říkal jsem si.
Mou domněnku utvrdilo i ocenění, které chomutovský magistrát získal. Umístil se totiž na předních místech v soutěži, kde se porovnávala kvalita poskytovaných služeb několika desítek a možná i stovek úřadů z celé Evropy.
Vzpomínám si, že Chomutov předstihlo jen nějaké město v Portugalsku či Španělsku. Když jsem teď viděl onu anketu, divil jsem se o to více.
Že by chomutovští úředníci díky svým nepopiratelným úspěchům zpychli a začali být arogantní? Nebo jestli právě arogance nezpůsobila jejich úspěch?
Třeba se úředníci jenom snaží sjednat disciplínu mezi občany stojícími ve frontě, aby to takříkajíc rychleji „odsejpalo“. Je potom zcela logické, že jsou asi drobet drsnější. Jinak si to zkrátka nedokážu vysvětlit. Chomutovští úředníci jsou přece vzorní.
Stěžovatelům bych touto cestou něco vzkázal. Na co si stěžujete? Můžete být rádi, že nás úředníci nebijí. Jak to tak sleduji, klidně může vyjít zákon o fyzických trestech za špatně vyplněný formulář. A vám vadí nějaké to křivé slovíčko… :–)

Už jste se setkali s arogantními úředníky?

Setkala jsem se s nimi na magistrátě. Paní mi tam odmítla vzít fotku.
Veronika Kokšalová, 24 let, Chomutov
Nemůžu si stěžovat, jsou velmi vstřícní a ochotně poradí.
Ivan Formánek, 56 let, Chomutov

Na městském úřadě. Nechtěli mi poradit. Byli neochotní a protivní.
Josef Vyskočil, 17 let, Chomutov
Na magistrátě. Nechtěli mě pustit ke slovu, a když už jsem něco řekl tak to
převrátili.
Jan Mojžíš, 17 let, Chomutov
Na dopravním. Jsou tam vyloženě hnusní.
Martin Fridrich, 38 let, Chomutov