Tvrdý tak reaguje na zjištění, které před pár dny přinesl Chomutovský deník – že úplatky při zateplování paneláků jsou běžná věc, dokonce si o ně říkají sami funkcionáři jednotlivých SVJ. A firmy je platí, aby zakázku dostaly.

Předražená zakázka

V případě trestního oznámení od SBD jde o panelák v Chomutově. Část bytů je tam družstevních a část v osobním vlastnictví. Bližší informace o něm Tvrdý prozradit nechce, protože šetření ještě probíhá. Jinak ale případ popsal.

„Dům se měl zateplovat a bylo vyhlášené výběrové řízení. K výběru firmy ale lidé z výboru zástupce družstva nepozvali, prý na nás zapomněli. Následně jsme zjistili, že výběrové řízení proběhlo hodně podivně a také, že částka za zateplení je předražená o milion korun, to je asi o pětinu,“ líčí předseda SBD. Přitom do soutěže se přihlásily i firmy, které nabízely cenu nižší.

Družstvo podalo trestní oznámení na členy výboru SVJ kvůli špatné správě cizího majetku. „Družstvo totiž na nestandardně vyšší cenu doplatilo částkou asi tři sta tisíc korun. Víc to stálo i vlastníky, máme informace, že se na policii kromě nás obrátil i jeden z nich,“ dodává Tvrdý. Podle něj musel v celém případu figurovat nějaký úplatek. „Celý průběh i výsledek tomu jasně nasvědčuje. Ale potvrdit to musí policie.“

Vybráno dopředu

A není to jediný podezřelý případ, podle Tvrdého se s podobnými náznaky setkává družstvo častěji. „Když probíhají výběrová řízení na družstvu, někteří předsedové samospráv přijdou s tím, že už jsou rozhodnutí pro konkrétní firmu. A snaží se jí prosadit stůj co stůj, i když je třeba dražší a má horší reference než ostatní,“ popisuje předseda. „Co si o tom myslet? Nemáme důkazy ani přímé indicie, ale takový postup vzbuzuje pochybnosti.“