Klíčový svědek zmizel


Peter Schmel – tak se jmenuje člověk, který by jako jediný mohl Nováka dostat znovu před soud. Jenže není k nalezení, přestože po něm pátrá policie po celém světě. Od dubna do května loňského roku na něj byl vydány tři zatykače, včetně mezinárodního. Bez výsledku.


„Nemáme žádnou informaci, kde se Peter Schmel pohybuje,“ potvrdila Deníku mluvčí Služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia Pavla Kopecká. Údajně ho pohřešuje i jeho rodina.


Schmel je nejen spoluobžalovaný, ale také jediný svědek. Bez něj nemůže soud pokračovat. Jak dlouho budou policisté po německém občanovi pátrat? „Tak dlouho, dokud bude otevřený případ,“ říká Kopecká. Což může být dlouho. Chomutovský soud v případu stále dělá nějaké úkony, takže přestože je případ starý devět let, promlčecí lhůta zatím neběží.


První a zřejmě také poslední stání se konalo loni v březnu. To musela soudkyně odročit právě proto, že nepřišel Schmel. Pak na něj vydala zatykače.


Čtyřicet milionů


Podle policie dostal Alexandr Novák úplatek 40 milionů korun za to, že prodal akcie z majetku města konkrétní firmě. Novák měl přitom pověření zastupitelstva, dokonce je prodal za cenu mírně vyšší, než zastupitelé požadovali.


Bývalý starosta a exsenátor se z veřejného života stáhl, politicky je ale stále aktivní. Vinu od začátku popírá.

„Je to nepříjemné, v médiích se mé jméno stále objevuje v této souvislosti, jakoby se to stalo včera,“ uvedl v březnu těsně po odročeném soudu.