Na úřad se obrátili opoziční zastupitelé za KSČM Ladislav Drlý a Jaroslav Komínek. Opozice kritizuje pronájem jezera a také okolnosti, které k němu vedly. Jezero spravuje Správa sportovních zařízení a v podnájmu ho má firma zastupitele Zdeňka Fojtíka.

Výběrové řízení bylo vyhlášeno jen na pár týdnů, navíc přes vánoční svátky. Na to poukazoval již tehdy i Deník, teď se nad tím pozastavují také pracovníci antimonopolního úřadu. Podle nich by měl být takový záměr inzerovaný alespoň dva měsíce.

„Úřad vyjádřil pochybnosti, zda byl záměr dostatečně zveřejněn a zda tak měli všichni potenciální zájemci možnost se s ním seznámit,“ uvedl Petr Križan, ředitel odboru veřejné podpory ÚOHS.

Druhý závěr se týká kritérií, podle kterých se vybírala nejlepší nabídka. Úřadu se nelíbí, že hlavní váha byla dána na obecně formulované kritéria jako „výhled do budoucna“ a „spolupráce s pronajímatelem“. Naopak výše pronájmu tvořila pouze pět procent z hodnocení.

Úředníci ÚOHS poukazují na to, že soukromý vlastník by se snažil maximalizovat zisk a nekladl by si další podmínky. A pouze tím se může město vyhnout takzvané nedovolené veřejné podpoře, tedy zvýhodnění jedné soukromé firmy.

Pravda ovšem je, že město dopředu hlásalo, že chce hlavně zachovat rozvoj areálu. „Chceme najít někoho důvěryhodného, kdo bude spolupracovat s námi i městem. Ne někoho, kdo se bude jen ohánět penězi, ale pro jezero nic neudělá,“ nechal se tehdy slyšet jednatel Správy sportovních zařízení Petr Chytra.

Stanovisko ÚOHS pro město neznamená žádnou povinnost. Rozhodovací kompetence má pouze Evropská komise.

Výsledky šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, jak je opozičním zastupitelům zaslal vedoucí odboru veřejné podpory Petr Križan. Oficiální a kompletní stanovisko ÚOHS má magistrát.

Výsledky šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.