„Udržování zeleně je náročné na údržbu, celkově se o ni stará padesát lidí. Zaléváme podle potřeby, například letničky a nádoby se zalévají minimálně dvakrát týdně. Městská zeleň je zalévána užitkovou vodou, kdyby pitnou, tak bychom se nedoplatili,“ říká Petr Svoboda z Technických služeb městaChomutov.
V Kadani zalévají pitnou vodou
Užitkovou vodu využívají i v Jirkově, Vejprtech a Klášterci nad Ohří. Jedinou výjimkou je Kadaň. ,,U nás zaléváme pitnou vodou a to podle potřeby,“ říká paní Kuncová z Technických služeb Kadaně.
Květinové záhony často trpí nešetrností lidí nebo záměrným ničením vandalů.
Květiny poškozují cyklisté i vandalové
„Někdy lidé naši snahu maří tím, že po záhonech jezdí na kole nebo tam venčí psy. Někdy to zajde až tak daleko, že lidé záhon úplně zničí a v sezoně už není čas na nápravu,“ uvádí Svoboda.
Podobné problémy mají ve Vejprtech, v Jirkově zase čsto nacházejí povalené květináče. Najdou se však i tací, kteří květiny rovnou kradou. Ve Vejprtech si lidé zasázené růže trhali domů do váz.
Proti krádežím se tak trochu pojistili v Kadani. „Raději vysazujeme afrikány. Jsou to letničky hezké na pohled, ale zrovna nevoní, takže nikdo nestojí o to, aby je ukradl “ říká Kuncová z technických služeb. V Klášterci zase místa hlídá bezpečnostní služba.
O tom, jaké květiny a do jakých obrazců budou pokládané, rozhodují většinou na městských úřadech nebo přímo v technických službách jednotlivých měst. Zohledněno je i to, aby bylo možné o květiny co nejsnadněji pečovat.
Starost o zeleň stojí statisíce
Údržba zeleně stojí města milióny korun ročně. Jen zalévání vyjde na desítky tisíc korun týdně „Na udržování spotřebujeme osmnáct až dvacet kubíků vody týdně a ohledně peněz je kolem třiadvaceti tisíc týdně,“ říká Svoboda z chomutovských technických služeb. Ostatní města dají za rok do údržby miliony korun ročně, ve Vejprtech okolo půlmilionu.