Ještě za bývalého vedení obce si chataři ze zřídla, které v obci vyvěrá už stovky let, natáhli vodovodní trubky a vodu bez potíží dlouhá léta užívali. Její kvalitu jim přijeli každých čtvrt roku zkontrolovat hygienici a nikdy se neobjevil žádný problém.
Z několikaletého klidu je před pár týdny vytrhla zpráva, že současný majitel pozemku se rozhodl na něm začít stavět. „Přijdeme o vodu. Když pramen nezničí při stavbě domku, tak ji kontaminuje při jeho používání,“ odůvodňuje obavy starousedlík Jan Vřábek. Obyvatelé Údolíčka za současný stav viní bývalé vedení obce. „Neměli prostranství prodávat, ale nechat tam zřídit ochranné vodní pásmo. Na tento zdroj jsou odkázáni místní usedlíci už od středověku,“ zlobí se.


Starosta Perštejna Pavel Štětina s obviněním nesouhlasí. „Pramen nikdy nebyl uznán jako zdroj pitné vody. To, že ho kontroluje hygienická stanice je jen dobrá vůle obecního úřadu,“ reaguje.
I přesto se zodpovědnosti nezříká. „Nechali jsme udělat hydrogeologický průzkum, abychom měli jistotu, že stavba nepoškodí spodní pramen. Uvažujeme i o koupi pozemku. Tato varianta je ale odvislá od nabídky majitele,“ dodává Štětina.