„Údlická pískovna patří mezi cenné paleontologické naleziště,“ říká paleontolog Pavel Rükl. „V období konce třetihor do začátku doby ledové tu totiž tekla takzvaná paleo–řeka,“ vysvětluje s tím, že nyní v pískovně objevují to, co do prařeky před miliony let napadalo .Do dneška se díky těžbě podařilo odkrýt dvaačtyřicet zkamenělých pravěkých stromů. Ale to je prý jen zlomek toho, co ještě písek ukrývá. Celkově v prostoru pískovny má být více než sto druhů pravěkých rostlin.
Podle starosty Údlic Miloše Pavlíka by v budoucnu mohla na místě pískovny vzniknout turistická atrakce s naučnou stezkou. Ta by mohla být kompletně dokončena až v době, kdy se tam přestane těžit. S ukončením těžby písku se počítá zhruba na rok 2026. V současné době ale už existuje návrh, jak by mohla stezka vypadat.
Už se dokonce promýšlí, jak pravěkou květenu zakonzervovat. Konzervace bude nezbytně nutná, protože zkamenělé nálezy po odkrytí rychle erodují.
I když je stezka prozatím hudbou budoucnosti, případní zájemci se o nálezech z údlické pískovny mohou přesvědčit na vlastní oči. V těchto dnech v budově Českého svazu chovatelů v Údlících probíhá výstava zkamenělin, které se již podařilo odkrýt. Výstava nese název Třetihorní květena Údlické pískovny a trvá do 30. dubna.