Studenti z nejrůznějších koutů Německa jezdí do Údlic již od roku 2001. Tentokrát přijeli z Badschlema, Drebachu a z Weiser Hartmannsdorfu.
„Jsou to lidé, kteří se připravují na své povolání. Máme tu čtyři skupinky studentů s obory zedník, kuchař, zemědělec a krajinář. Přijela také jedna hospodyně,“ uvedla včera Chomutovskému deníku pedagožka a manažerka projektu Ivana Jelínková.


Kromě Údlic se mohou lidé se studenty setkat například i v chomutovském Globusu, kam docházejí na praxi. Pracují totiž v tamní restauraci.
„Naše škola se zapojila do výměnného programu Tandem. Studenti od nás jezdí do německých škol a firem. To samé platí i pro studenty z Německa,“ vysvětluje Ivana Jelínková. Ročně se podle ní takhle na výměnných pobytech vystřídá stovka mladých lidí Údlic a přibližně stejný počet z Německa.
Podle německého studenta Alexandera Göhlerta ale pobyt v Čechách není jen o práci a učení. „Byli jsme v Chomutově na hokeji. Byli jsme si také zahrát bowling,“ uvedl.


Po absolvování výměnného pobytu v zahraničí získají studenti certifikát a takzvaný Europas. Jedná se o potvrzení, které podle pedagogů může mladým lidem výrazně usnadnit cestu k vytouženému zaměstnání.