Největší události Chomutovska roku 2008 zahýbaly pořádně pověstí města i oblibou vedení radnice.

Pronájem jezera


Přírodní klenot Ústeckého kraje – Kamencové jezero – dalo město řízené ODS do podnájmu zastupiteli z ODS. Na padesát let. Jeho firma vzápětí získala na rozvoj areálu milionové dotace od hejtmana – rovněž z ODS.


Vedení chomutovského magistrátu si touto akcí vysloužilo kritiku od občanů a nálepku zkorumpované party. A také pozornost publicistického štábu České televize, který politicko–podnikatel-ské praktiky v Chomutově vylíčil celé republice v pořadu Reportéři ČT.


I sama primátorka později přiznala, že osoba zastupitele coby vítěze podnájmu nebyla z pohledu veřejného mínění zrovna šťastná. Stále si však stojí za tím, že výběrové řízení bylo transparentní a pronájem jezera správný.


Reportáže ovšem jen prohloubily kritiku radnice a po hospodách se nemluvilo skoro o ničem jiném. Zvlášť, když se později přidalo odvolání oblíbeného ředitele zooparku…


Vyhození Rabase


Snad žádné rozhodnutí radních v novodobé historii Chomutova nevyvolalo tolik reakcí. Petice, demonstrace, protesty odborníků, ale i vyhrožování, politické tlaky a nenávistné útoky. To všechno se strhlo poté, co radní 7. dubna odvolali z místa ředitele zooparku oblíbeného Přemysla Rabase.
Co se nejdřív zdálo jen jako „okresní překvapení“, se později změnilo v půlroční živou kauzu, která plnila řádky v novinách, vysílací časy v rádiích i televizích a kterou řešil i předseda vlády Mirek Topolánek.

Informaci o odvolání Rabase zveřejnil jako první Chomutovský deník na svých internetových stránkách – jen pár hodin poté, co tak radní rozhodli. Ředitel byl tou dobou na zahraniční cestě, takže první reakce byly trochu zpožděné. Pak ale propuklo opravdové šílenství.


Tisíce lidí podepisovaly petici za Rabasovo navrácení. Odborníci z celé republiky posílali do redakcí své kritické reakce. Na Den dětí do zooparku odmítly přijet některé pozvané osobnosti. Svého ředitele pak následovalo i několik zaměstnanců z vedení zooparku a na protest dali výpověď. Na Husově náměstí se týden co týden scházely stovky demonstrantů.


A radnice? Jen složitě hledala důvody, které by kritiky uspokojily. Argumentů pro odvolání bylo tak málo a byly tak slabé, že jen nahrávaly Rabasovi. Ten se pak mohl magistrátu vysmívat a veřejně radit, jak by sám sebe dokázal odvolat lépe.


Co zůstalo na několik měsíců utajené, byl politický tlak, který rovněž následoval. Až když primátorka zveřejnila textové zprávy z té doby, které dostala od ministra Bursíka a hlavně premiéra Topolánka, bylo jasné, že kauza prorostla až do vládních kruhů.


Rabas je totiž poslanec křehké koalice a tak byla na místě otázka, jestli se ODS nepomstí ve sněmovně. On to sice vyvracel, ale Topolánek se toho minimálně bál, protože na primátorku tlačil, ať to „kouká vyřešit“.


Kritika radnice pak přerostla v nenávist a provinční šťouchanice v politický boj. Primátorce někdo poslal nábojnici a vyhrůžku, příznivec Rabase zase našel na plotě svého domu oběšenou kočku. Politici se hádali v novinách, v televizi a později i na brífincích a zastupitelstvech. Strana zelených odešla v Chomutově do opozice, radní Michal Kasl se vzdal funkce.


S blížícími se krajskými volbami se z kauzy čím dál víc stávala politická věc. Rabasův velký nepřítel Jaroslav Říha začal do schránek rozdávat leták, ve kterém jeho i celou stranu očerňoval. Radnice konečně přišla s auditem, který odhaloval nepořádek v zooparku.


Kauza s hektickým průběhem skončila volbami. Od té doby je ticho. Jen policie na popud města stále šetří škody, které měly být způsobené v zooparku právě za Rabase.


Noční šok


Hodně brutální probuzení zažil Chomutov ve čtvrtek 4. září. Média jim přinášela těžko uvěřitelnou zprávu – předchozí večer v centru Chomutova zastřelil narkoman dva lidi, z toho zasahujího policistu přímo před bývalou poštou – na místě, kudy procházejí denně tisíce lidí. Tragédii umocňoval fakt, že policista právě čekal se svou družkou dítě.


Šok se měnil v pobouření, když postupně vycházelo najevo, že střelec je už jednou souzený vrah, který byl propuštěn z vězení. Navíc pár dní předtím zabil jednoho člověka v Ústí nad Labem a jednoho v Teplicích.


Vrah zemřel v nemocnici na následky zvých zranění, ale to uklidnilo jen vášně, smutek zůstal. Pietní akce motorkářů na počest zastřeleného policisty zaplnila Palackého ulici emocemi.


Město i policie vyhlásily sbírku na podporu pozůstalých blízkých. Na místě, kde zasahující policista Roman Jedlička zahynul, je dnes pomník. Ten mu nechali udělat jeho kolegové. Policie odhalila oficiální pamětní desku ve svém sídle o pár týdnů později.

Co bylo top událostí podle vás? Hlasujte v anketě vpravo nahoře.

UDÁLOSTI ROKU 2008 NA CHOMUTOVSKU

LEDEN
- Na jirkovském sídlišti zmlátili Romové strážníka. Krvavou bitku ukončil až jeden ze sousedů výstražným výstřelem ze své pistole. Starosta Radek Štejnar po tomto incidentu začal hlasitě volat po větších pravomocích policistů a na Červeném Hrádku uspořádal konferenci na téma Bezpečí ve městech.
- Ve Vejprtech začal po letech znovu fungovat městský strážník.

ÚNOR
- V Chomutově končí kino Praha. Nejprve jen dočasně, ale skončilo zavřené napořád.
- V Chomutově začíná platit nový parkovací systém, který zpoplatnil drtivou většínu míst v centru města. Lidé se proti němu bouří a radnici kritizují.

BŘEZEN
- Od 1. března má Kamencové jezero na padesát let v podnájmu firma CV Relax zastupitele Zdeňka Fojtíka.
- Chomutovskem se přehnala vichřice Emma. Stovky domácností byly bez proudu, vichr lámal stromy i stožáry elektrického vedení.
- Nové občanské sdružení Nespokojení občané uspořádalo první demonstraci, na které kritizovalo radnici (snímek vpravo).
- V klášterecké fabrice ZKL se rozhořel boj o majetek. Spor dvou firem odnesli nejvíc zaměstnanci – několik týdnů žili v nejistotě, zda o svou práci nepřijdou. Závod nakonec obnovil výrobu a většina lidí se do práce vrátila.

DUBEN
- Chomutovští radní odvolávají dlouholetého ředitele zooparku Přemysla Rabase. Ve městě se strhly zřejmě největší protestní akce v jeho novodobé historii, Strana zelených odchází do opozice. Situaci řeší i Topolánek a Bursík.

KVĚTEN
- V Kadani vyhláškou zakázali požívání alkoholu na vybraných veřejných místech.
- V Chomutově začínají velké demonstrace proti radnici.
- Chomutov představuje svůj plán IPRM – velký sportovně rekreační areál na místě bývalých kasáren (na fotografii vlevo model zimního stadionu).

ČERVEN
- V Kadani otevřeli cyklotrialovou dráhu a o pár dní později hřiště u DDM.
- Demonstrace v Chomutově nabírají na obrátkách.
- Ve Vejprtech otevírají první velký market.

ČERVENEC
- Ředitelkou zooparku se stává Iveta Rabasová. Do funkce oficiálně nastupuje 1. srpna.
- Chomutovský hokejový klub vyhlásil útok na extraligu. Nakupuje posily, největší rozruch je kolem nabídky pro Martina Ručinského (na snímku vpravo). Ten se ale nakonec upsal Spartě.
- Na Žižkově náměstí v Chomutově začíná růst velké centrum s obchody a byty.

SRPEN
- Začínají se ozývat nespokojené hlasy proti způsobu, jakým chce prodávat své byty elektrárenský gigant ČEZ. Vzniká petice, později nespokojení nájemníci svolávají i demonstrace.

ZÁŘÍ
- Kauza Rabas má pokračování – radnice zveřejňuje audit, bývalý ředitele se brání. Všechno končí tak, že nová ředitelka podala na pokyn města trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli škodám v zooparku.
- Tragédie v Chomutově. Několikanásobný vrah Roman Postl zastřelil v centru Chomutova vietnamského mladíka, o pár chvil později při přestřelce u pošty smrtelně postřelil policistu. Kolegové zastřeleného policisty na místě nechali vybudovat pomník (snímek vlevo).
- Chomutov uspěl se svým IPRM – z Evropské unie získá jednu miliardu korun.
- Klášterecká porcelánka se dostává do problémů kvůli stamilionovým dluhům majitele. Lidé žijí v nejistotě, výplaty dostávají se zpožděním, po částech nebo vůbec. Nejistá situace trvá dodnes.

ŘÍJEN
- Policie dopadla pachatele loupežného přepadení banky z konce roku 2007. Ukázalo se, že čtyři ze šesti mužů jsou profesionální vojáci.
- Krajské volby – na Chomutovsku stejně jako v celém kraji ČSSD převálcovala ODS.

LISTOPAD
- Chomutov spouští kameru zaměřenou speciálně na potírání prostituce v Lipské ulici.
- V chomutovské nemocnici začal fungovat babybox.
- Dosavadní náměstkyně chomutovské primátorky Jana Vaňhová byla zvolena hejtmankou Ústeckého kraje (na fotografii vpravo). Na její místo zastupitelé v prosinci zvolili Marii Štáfkovou.
- Zastupitelé v Chomutově sloučili školy Havlíčkovu a Heyrovského.

PROSINEC
- Ministerstvo zdravotnictví ohlašuje, že chomutovské nemocnici odebere statut komplexního onkologického centra. Protestují proti tomu pacienti, město, kraj i místní poslanci.
- V Chomutově se začíná diskutovat o osudu městských lázní. Lidé je chtějí zachovat, radnice na ně nechce dál doplácet a plánuje stavět nové na Zadních Vinohradech.