Nová dlažba, světla, pítka… a ticho


Zámezí pro novou tržnici nechal Jirkov vybudovat už na konci minulého roku. Dlážděný plac je dokonce barevně rozdělený pro jednotlivé stránky, jsou tu lampy a nedaleko lavičky. Chybí to zásadní – trhovci.


„Protáhla se kolaudace, definitivně proběhla teprve minulý týden ve čtvrtek,“ vysvětluje místostarosta Jirkova Jaroslav Cingel. Jak doplnil, odborníci několikrát stavebníkům vrátili geometrický plán tržnice, který je nutný pro zanesení plochy do katastru.


Přestože kolaudace už proběhla, nová tržnice ožije nejdřív po prázdninách. Nejdřív musí radnice čekat na zápis z kastastru. A pak hlavně změnit tržní řád. Bez něj by trhovce z náměstí jen těžko vyháněla a naopak by nemohla povolit stánky na novém místě.


„Změnu tržního řádu musí projednat zastupitelé a nejbližší zasedání bude až 16. září,“ naznačuje Cingel. „Do té doby budou trhy pořád na náměstí.“ Jak ještě dodal, sám doufá, že vánoční trhy už budou v nových prostorách.


Tržnice by měla mít denní provoz, takže podobně jako v Chomutově by tu mohli své plody nabízet třeba zelináři. Město ještě musí sehnat někoho, kdo se o ni bude starat. Buď to bude nějaká městská organizace nebo si sežene externího správce.


Jirkováci si podle ohlasů na novou tržnici klidně počkají. „Je mi celkem jedno, kde budou trhy, hlavně když tam bude něco pořádného k dostání,“ reagovala Marie Klatovská. Pátečními trhy prý jen občas prochází. „K Vietnamcům už chodím maximálně pro nějaké tričko pro kluka, ale jinak nic.“


Investice za sedm milionů


Nová tržnice je v Tyršově ulici vedle domu hasičů. Dříve tu stály staré nepoužívané buňky, které zmizely. Úpravy si vyžádaly sedm milionů korun, původní rozpočet ze zhruba čtyř milionů se navyšoval kvůli problematickému odvodnění.


Součástí celé investice byla i úprava přilehlého prostranství ulice vedoucí k hospodě Na Růžku a kinu. Kromě nové dlažby, stromů a laviček jsou tu i pítka s pitnou vodou.